Oświęcim. Ksiądz molestował 14-letnią uczennicę

Monika Pawłowska
Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu postawiła księdzu Szymonowi Cz. z parafii pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu zarzut molestowania seksualnego 14-latki. Kapłan został przez biskupa bielsko-żywieckiego zwolniony z parafii i pozostaje w odosobnieniu do dyspozycji prokuratury. Sprawa rozpaliła emocje. Pod osłoną nocy ktoś napisał na murach parafii hasło „Chrońcie swoje dzieci”.

Ksiądz Szymon Cz. z parafii pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu usłyszał zarzut molestowania seksualnego 14-latki, uczennicy jednej ze szkół podstawowych. Po wyjściu sprawy na jaw 32-letni kapłan został przez biskupa bielsko-żywieckiego zwolniony z parafii i pozostaje w odosobnieniu do dyspozycji prokuratury.

Do parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu trafił w czerwcu 2016 roku, trzy lata po przyjęciu święceń kapłańskich, po których wyznał, że jego ulubionym świętym jest Florian – patron strażaków. "Jest dla mnie wzorem do podejmowania trudów i przezwyciężania siebie w moich słabościach. Bycie z drugim człowiekiem - to właśnie moja pasja” - powiedział. Został duszpasterzem strażaków i uczył katechezy w oświęcimskich szkołach, ostatnio w Szkole Podstawowej nr 2. Lubiany i szanowany nie tylko przez dzieci i młodzież, ale również rodziców, choć niektórzy mówią o nim „jakiś specyficzny”.

Jak „grom z jasnego nieba” spadła więc informacja o molestowaniu przez księdza nieletniej. Ojciec 14-latki, zgłosił sprawę organom ścigania, władzom oświatowym i kościelnym, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, po tym, jak córka pokazała screena na rozmowy z księdzem na messengerze.

- To był cios i wielka tragedia nie tylko dla córki, ale całej naszej rodziny. Zachwiał nam się cały świat, jako rodzicom i katolikom

- wyznaje ojciec nastolatki. - Z niedowierzaniem czytaliśmy razem z żoną, co ksiądz napisał do naszej córki. Osoba dorosła, nawet z inną dorosłą nie powinna sobie pozwolić na taką rozmowę, a co dopiero z dzieckiem - dodaje.

Zareagowała również powiadomiona o całej sytuacji dyrekcja szkoły, do której chodzi nastolatka i w której jeszcze do niedawna uczył duchowny.
- Po zgłoszeniu sprawy na policję i do parafii, natychmiast zgodnie z art. 85 Karty Nauczyciela ksiądz został zawieszony w obowiązkach i złożyliśmy wniosek o zastępstwo - informuje Magdalena Musiał-Zielińska, wicedyrektor szkoły. - Decyzją kurii dostaliśmy innego katechetę i zmniejszenie godzin religii z dwóch do godziny w każdym oddziale - dodaje.

Jak przekonuje dyrekcja szkoły, nie ma w nawyku „zamiatania sprawy pod dywan”. Jak podkreśla, sprawy trzeba rozwiązywać, a nie dusić w zarodku. Tego samego oczekuje od organów ścigania i kurii.

- Prokuratura potraktowała sprawę poważnie, jak widać nie wyolbrzymiliśmy problemu, skoro ksiądz usłyszał zarzuty

– mówi ojciec dziewczynki. - Rodzice muszą wychowywać swoje dzieci, rozmawiać z nimi i ufać im. Nie negować tego, co mówią. Od wydawania wyroków jest sąd - dodaje.

Póki co, sprawą zajmują się śledczy. Ksiądz Szymon Cz. usłyszał zarzut molestowania seksualnego nastolatki za pośrednictwem internetu. Dokładnie zarzut z paragrafu 200 a § 2. „Kto za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej małoletniemu poniżej lat 15 składa propozycję obcowania płciowego, poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej lub udziału w produkowaniu lub utrwalaniu treści pornograficznych, i zmierza do jej realizacji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

- Prokuratura zastosowała wobec podejrzanego dozór policyjny, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną i nakaz powstrzymywania się od czynności związanych z pracą z nieletnimi

– informuje Mariusz Słomka, zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu.

Proboszcz parafii milczy. - Nie jestem upoważniony do udzielania odpowiedzi w tej sprawie. Na wszelkie pytania odpowiada Kuria Diecezji Bielsko-Żywieckiej - informuje ks. Mariusz Kiszczak, proboszcz parafii św. Maksymiliana.

Kuria diecezjalna wydała specjalny komunikat. - Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży Diecezji Bielsko-Żywieckiej skontaktował się z rodzicami pokrzywdzonej w celu przyjęcia zgłoszenia oraz zaoferował pomoc psychologiczną i duchową – informuje ks. Mateusz Kierczak, dyrektor Centrum Informacyjno-Medialnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

- Ksiądz Szymon Cz. został przez biskupa Bielsko-Żywieckiego zwolniony z parafii, odsunięty od pracy duszpasterskiej i od możliwości kontaktu z osobami małoletnimi. Pozostaje w odosobnieniu do dyspozycji prokuratury

- dodaje.

Z informacji jakie docierają do naszej redakcji wynika, że pokrzywdzonych może być więcej. Mimo wcześniejszych deklaracji rodziców, doniesień do prokuratury nie złożyli. Dlaczego?

- Rodzice mogą być w szoku, może teraz właśnie „trawią” informacje, może ją wypierają z podświadomości

– mówi psycholog Renata Fijałkowska. - Najważniejsze, by rozmawiać z dzieckiem, edukować nie tylko dzieci, ale również rodziców, o złym dotyku, granicach zachowań i słowa, ale też czym jest szanowanie własnego ciała i jakie negatywne konsekwencje niosą treści seksualne. One również są karalne – dodaje.

Jak podkreśla, trzeba rozmawiać i obserwować. Pierwszym etapem „osaczania seksualnego”, jest zaprzyjaźnianie, potem tworzenie tajemnicy, po której następuje zbliżenie.
- Najczęściej do nadużyć dochodzi ze strony autorytetów społecznych. Osób, które dzieci darzą zaufaniem. Ta dziewczynka, pochodząca z bardzo katolickiej rodziny nie spodziewała się, że takie zachowanie może ją spotkać ze strony księdza – mówi Renata Fijałkowska. - Ale w gronie osób zaufanych może też być najbliższa rodzina np. babcia, tata, wujek. Jeśli dopuszczają się tego osoby obce, to zazwyczaj mamy do czynienia z gwałtem – dodaje.

FLESZ - Zmiana zasad ślubów kościelnych

Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcim. Ksiądz molestował 14-letnią uczennicę - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pheber

A moja ciocia, co tam mieszka, to tak piała peany na cześć tamtejszych księży. Już widzę, jak jej rzednie mina jak to czyta...

G
Gość
25 lutego, 23:10, Romek:

Do Jerzy W. Jesteś zdrowo walnięty. Porada: zgłoś się do lekarza psychiatry, może coś przepisze. Zdrówka życzę!

26 lutego, 21:59, zgri:

Romek,ten matoł jest [wulgaryzm]nięty.Już dawno to głoszę a redakcja do puszcza tego schizofrenika do głosu.

dopuszcza

z
zgri
25 lutego, 23:10, Romek:

Do Jerzy W. Jesteś zdrowo walnięty. Porada: zgłoś się do lekarza psychiatry, może coś przepisze. Zdrówka życzę!

Romek,ten matoł jest [wulgaryzm]nięty.Już dawno to głoszę a redakcja do puszcza tego schizofrenika do głosu.

R
Romek

Do Jerzy W. Jesteś zdrowo walnięty. Porada: zgłoś się do lekarza psychiatry, może coś przepisze. Zdrówka życzę!

Dodaj ogłoszenie