Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: mają naprawić wały przeciwpowodziowe. Jawiszowice i Gromiec na pierwszy ogień

Monika Pawłowska
Podczas majowej powodzi woda wdarła się do pomieszczeń muzealnych w Birkenau II
Podczas majowej powodzi woda wdarła się do pomieszczeń muzealnych w Birkenau II Leszek Pniak
Wały przeciwpowodziowe w Brzeszczach, Jawiszowicach i Gromcu będą wkrótce odbudowane. Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie wyłonił już wykonawców tych robót. Przystąpił również do opracowania projektu podwyższenia i wzmocnienia wałów przeciwpowodziowych chroniących były niemiecki nazistowski obóz Auschwitz II-Birkenau.

Tu jednak prace ruszą dopiero w przyszłym roku.
W Jawiszowicach naprawa 800-metrowego odcinka wału będzie kosztować 1,8 mln zł. W Gromcu za blisko 3,5 mln zł. powstanie 1450 metrów nowego wału. O ile umocnienia trzeba będzie podwyższyć w sąsiedztwie muzeum w Brzezince, wykaże ekspertyza.

- Robimy pomiary i dokumentację - mówi Bożena Buczek, zastępca dyrektora ds. utrzymania wód i urządzeń wodnych Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. - Zajmowanie się problemem doraźnie nie ma sensu, trzeba to robić kompleksowo. Wiadomo, że wał należy podwyższyć o metr, a to wymaga nowego planu i ustaleń środowiskowych - dodaje.

Prawdopodobnie trzeba będzie również wybudować przepompownię w Pławach, u ujścia Pławianki do Wisły. Często zdarza się, że przy wysokim stanie królowej polskich rzek na niewielkiej rzece Pławiance tworzy się tzw. cofka. Wówczas woda zalewa całą okolicę. Ta inwestycja planowana jest na dwa lata.
Bożena Buczek zapewnia, że pieniądze na inwestycje będą.

- Są środki finansowe w programach europejskich, w programie Górnej Wisły oraz w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska - informuje Buczek z Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. - Jest za wcześnie, by mówić o konkretnej kwocie potrzebnej na wał przy Pławiance.

O katastrofalnym stanie wału i zagrożeniach dla muzeum już w zeszłym roku alarmował poseł Stanisław Rydzoń.
Po majowej powodzi wystosował kolejne pisma do ministrów infrastruktury oraz kultury.

- Otrzymałem odpowiedź, że ministrowie trzymają rękę na pulsie - mówi Stanisław Rydzoń, poseł ziemi oświęcimskiej. - Na usunięcie skutków ostatniej powodzi minister Bogdan Zdrojewski przekazał Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau 1,5 miliona złotych.

25 sierpnia rząd przyjął specustawę powodziową, która choć nie zwalnia z postępowań środowiskowych, to jednak przyspiesza procedury związane z pozyskaniem terenów. Oprócz szybkich decyzji potrzebne są fundusze. Zniszczone wały wymagają napraw.

W środę spodziewane są kolejne intensywne opady deszczu. Wczoraj już zostały zalane domy w Brzeszczach przy ulicy Nosala, Topolowej, Sobieskiego. Podtopienia wystąpiły w Wilczkowicach, Wadowicach, Andrychowie, Frydrychowicach oraz Kleczy Górnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto