Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży łączy troskę o historię z życiem kulturalnym miasta. Ma już 34 lata! [ZDJĘCIA ARCH.]

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, zwany na początku „pokutnikiem”, to połączenie troski o historię z życiem kulturalnym miasta. Ma 34 lata.
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, zwany na początku „pokutnikiem”, to połączenie troski o historię z życiem kulturalnym miasta. Ma 34 lata. Arch. MDSM
Idea zbudowania w Oświęcimiu niedaleko Miejsca Pamięci Auschwitz, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) została w 1971 r. przez Akcję Znaku Pokuty Służby dla Pokoju (AZP) przedstawiona polskiemu rządowi. Upłynęło wiele lat, nim 7 grudnia 1986 r. Dom został oficjalnie otwarty. Nazywany często przez mieszkańców „pokutnikiem”, jest miejscem pokojowego dialogu i strażnikiem pamięci o II wojnie światowej i Holokauście. Również miejscem wydarzeń kulturalnych. Po 34. latach przypominamy jego budowę na archiwalnych zdjęciach.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pamięć o przeszłości ku przyszłości – to misja MDSM w Oświęcimiu

7 grudnia 1970 r. to data kluczowa dla polsko-niemieckich relacji. Dzień w którym ówczesny kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Willy Brandt uklęknął pod pomnikiem Bohaterów Getta podczas wizyty w Warszawie, będącej pierwszą oficjalną wizytą kanclerza Niemiec Zachodnich w powojennej Polsce.

- Ten symboliczny gest interpretowany był jako publiczne wyznanie winy i uznanie moralnej odpowiedzialności narodu niemieckiego wobec pomordowanych Żydów, Polaków i przedstawicieli innych narodów

- mówi Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. - Początkowo nie do końca zrozumiany i doceniony, z czasem stał się kamieniem węgielnym nowej wschodniej polityki otwarcia Willy’ego Brandta, za którą otrzymał w 1971 r. Pokojową Nagrodę Nobla. W 1977 roku, podczas zebrania narodowego kościoła protestanckiego w Berlinie, Willy Brandt kupił pierwszą symboliczną cegiełkę Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, podczas wizyty na stoisku Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju - dodaje.

Lawina wsparcia ruszyła. Szczególne zasługi w tym procesie mają byli więźniowie KL Auschwitz, Akcja Znaków Pokuty i jej przedstawiciele: Volker von Törne oraz Christoph Heubner, zaprzyjaźnieni z byłym więźniem KL Auschwitz, Tadeuszem Szymańskim, a także przedstawiciele ZBoWiD-u i miasta Oświęcim.

7 grudnia 1986 r. oficjalnie otwarto Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Było to możliwe dzięki zaangażowaniu i finansowemu wsparciu wielu osób oraz instytucji z Niemiec i Polski. Szczególne zasługi w tym procesie należy przypisać byłym więźniom KL Auschwitz, którzy od początku zaangażowani byli w ideę powstania takiej instytucji w Oświęcimiu. Realizację budowy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży bardzo mocno wspierała AZP i jej przedstawiciele: Volker von Törne oraz Christoph Heubner, zaprzyjaźnieni z byłym więźniem KL Auschwitz, Tadeuszem Szymańskim, a także przedstawiciele ZBoWiD-u i miasta Oświęcim.

Zainicjowana w latach 60. współpraca polsko-niemiecka trwa do dziś. Fundacja na rzecz MDSM jest polsko-niemiecką organizacją, której fundatorami są: Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju i Miasto Oświęcim. Wszystkie gremia Fundacji składają się w równych proporcjach z polskich i niemieckich członków. W Domu pracują wspólnie polscy i niemieccy pracownicy. Obecnie zespół ma charakter międzynarodowy.

FLESZ - Oto najbrudniejsze miasta w Polsce. Wyniki raportu zaskakują

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto