Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Mieszkańcy chcą budowy drugiej części parku Pokoju między ulicami Tysiąclecia, Szustera, Olszewskiego i Mieszka I. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Uczestnicy ankiety przeprowadzonej przez urząd Oświęcimiu chcą, by tereny między ulicami Tysiąclecia i Olszewskiego także zagospodarować na park z prawdziwego zdarzenia
Uczestnicy ankiety przeprowadzonej przez urząd Oświęcimiu chcą, by tereny między ulicami Tysiąclecia i Olszewskiego także zagospodarować na park z prawdziwego zdarzenia Archiwum Gazety Krakowskiej / Bogusław Kwiecień
Mieszkańcy Oświęcimia, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez oświęcimski urząd miasta, uważają, że powinna powstać druga część parku Pokoju. Przedstawili także szereg pomysłów na jego zagospodarowanie. Chcieliby tam m.in. tężni solankowej, parku wodnego czy ogrodu botanicznego.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ankieta w sprawie parku Pokoju wśród mieszkańców Oświęcimia

Na początku lipca ub. roku oddany został do użytku park Pokoju. Obejmuje on obszar ponad 7 ha między ulicami Tysiąclecia, Dąbrowskiego i Słowackiego. Już wtedy ze strony miasta padły zapowiedzi, że pod tym kątem zagospodarowana może zostać także druga część terenów zielonych dawnej strefy ochronnej między firmą chemiczną a osiedlem Chemików.

W magistracie potwierdzają te zamiary i stąd zorganizowana została wśród mieszkańców ankieta dotycząca oceny istniejącego już parku i planów dotyczących drugiej jego części.

- Do połowy lipca wpłynęło blisko 1500 odpowiedzi, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Najwięcej głosujących było w przedziale wiekowym od 20 do 59 lat - informują w oświęcimskim magistracie.

Spośród uczestników ankiety 90 proc. osób wysoko oceniło oddany w ubiegłym roku park Pokoju. Wynika z niej także, że ponad 90 proc. badanych chce dalszej rozbudowy parku. Pojawiły się także propozycje zagospodarowania.

Wśród najwyżej ocenianych propozycji zagospodarowania są: tężnia solankowa, ogród botaniczny, park wodny czy wybieg dla psów. Respondenci liczą też na przygotowanie nowych ścieżek i alejek.

– Przeszło 90 proc. ankietowanych opowiada się za realizacją drugiej części parku. Widać więc, że to oczekiwanie jest duże. Otwarta pozostaje kwestia, jak zagospodarować ten teren, bowiem większość ankietowanych chce, aby ta część miała ofertę dla dorosłych. Trzeba też będzie rozstrzygnąć, jak pogodzić zachowanie jak największej ilości zieleni z funkcjonalnością tego miejsca i wprowadzeniem nowych urządzeń czy ścieżek – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Druga część parku ma objąć tereny między aleją Tysiąclecia oraz ulicami: Szustera, Olszewskiego i Mieszka I. W ich zagospodarowaniu ma pomóc program funkcjonalno-użytkowy, na którego opracowanie miasto planuje ogłosić przetarg w kolejnych miesiącach. – Ten projekt powinien połączyć wymogi techniczne, uwarunkowania środowiskowe i ekonomiczne. Projektanci wskażą, które propozycje zawarte w ankiecie będą mogły być uwzględnione w taki sposób, aby nie naruszać równowagi ekologicznej. Pokażą koszty i zakres niezbędnych prac – dodaje włodarz miasta.

Realizacja inwestycji wymagać będzie sporych pieniędzy. W Oświęcimiu liczą na środki zewnętrzne z funduszy europejskich.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto