Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Na ul. Jagiełły jest niebezpiecznie. Protest mieszkańców os. Stare Stawy

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Mieszkańcy os. Stare Stawy w Oświęcimiu wyszli w proteście na ulicę Jagiełły. Domagają się wybudowania brakującego chodnika.

Mieszkańcy os. Stare Stawy w Oświęcimiu wyszli w proteście na ulicę Jagiełły. Domagają się wybudowania brakującego chodnika. Chodzi o odcinek o długości niewiele ponad 200 metrów, który drogowcy pominęli 10 lat temu, gdy ulica była modernizowana. Zamiast chodnika w ostatnich dniach na Jagiełły drogowcy zerwali całkiem dobrą nawierzchnię i położyli tzw. cichy asfalt. To jeszcze bardziej oburzyło ludzi na Starych Stawach.
– Ciągle tylko słyszymy obietnice, że będzie wybudowany, ale mijają kolejne lata i nic w tej sprawie się nie robi – mówi Bożena Godawa, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Stawy i zarazem radna miejska.

Niebezpieczna ulica

Ul. Jagiełły to fragment drogi wojewódzkiej 948, trasy wylotowej z Oświęcimia w stronę Kęt. Natężenie ruchu wynosi tutaj ponad 12 tys. pojazdów na dobę, w tym dużą część stanowią tiry. – Jest bardzo niebezpiecznie. Ruch jest coraz większy. Żeby przejść na chodnik po drugiej stronie ulicy trzeba czekać kilka minut. Najgorzej jest rano i po południu – mówi Irena Sporysz, mieszkanka ul. Jagiełły.
Na odcinku, gdzie nie ma chodnika i pobocza jest osiem domów jednorodzinnych, ale o brakujący odcinek upominają się także inni mieszkańcy tej ulicy. - W tej chwili przeskakujemy z jednej strony ulicy na drugą, żeby dojść na przystanek czy do miasta – mówią ludzie na Jagiełły.
Chcą nie chcąc, często łamią przy okazji przepisy. – Syna, który szedł do szkoły, policja ukarała mandatem 50-złotowym – mówi Ewa Olszowska, inna mieszkanka Jagiełły. – W tej chwili, żeby dojść do sąsiadki, która mieszka niedaleko obok, muszę wrócić się na pasy znajdujące się 150 m w drugą stronę – dodaje pani Ewa.
Część mieszkańców, mająca małe dzieci, wychodzi przed dom, żeby pomóc im przejść bezpiecznie na chodnik po drugiej stronie.
– Jak ktoś mógł odebrać kiedyś taką inwestycję bez 200 m chodnika – denerwuje się Stanisława Pędziwiatr z sąsiedniej ul. Ceglanej.
Z ostatniego pisma, które otrzymała Rada Osiedla Stare Stawy z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie wynika, że wkrótce rozpocznie się przygotowanie dokumentacji na brakujący odcinek. – Nie ma żadnego terminu – zaznacza Bożena Godawa. – Tymczasem zamiast chodnika kładzie się nowy asfalt. Po co, skoro dotychczasowa nawierzchnia była w całkiem dobrym stanie? – pyta oburzona radna.

Kasa na „cichy asfalt”

Nową nawierzchnię redukującą hałas położono na długości ponad 1,5 km. Inwestycja kosztowała ponad 990 tys. zł.
W Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Krakowie tłumaczą, że pieniędzy tych nie można było przeznaczyć na inny cel. Wymiana nawierzchni na tym odcinku odbywa się bowiem w ramach programu ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego.
– Natomiast budowa chodników zgodnie z procedurą inicjatyw samorządowych jest finansowana wspólnie przez województwo i gminę po połowie – zaznacza Magdalena Duda z ZDW. W oświęcimskim magistracie zapewniają, że jeśli ZDW znajdzie pieniądze, to miasto wyłoży swoje 50 proc. na dobudowanie chodnika.
Mieszkańcy zapowiadają, że będą walczyć do skutku. – Nam przede wszystkim potrzebny jest chodnik, a nie jakiś „cichy asfalt”. Tutaj chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci – podkreślają na Starych Stawach. a ą
Program

Decyduje priorytet

A W Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Krakowie podkreślają, że wymiana nawierzchni na nową redukującą hałas odbywa się zgodnie z Programem ochrony środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego. ZDW jest zobowiązana do ich przeprowadzenia.
A Analiza naok. 16 km drogi wojewódzkiej 948 wykazała, iż zasadne jest wykonanie tzw. cichego asfaltu” na kilku odcinkach o łącz nej długości ok. 12 km. Wskazane odcinki oznaczono odpowiednio prorytetami bardzo wysokim, średnim oraz niskim. Realizowany obecnie odcinek drogi posiada priorytet bardzo wysoki. Zgodnie z programem wymiana na takich odcinkach powinna być zakończona do 2017 roku. Dlatego ul. Jagiełły została nią objęta w pierwszej kolejności. Wymiana nawierzchni n a drogach o średnim i niskim priorytecie ma być przeprowadzona do 2033 r.
Inne pilne inwestycje
A Na drogach wojewódzkich w powiecie oświęcimskim jest kilka innych miejsc, gdzie potrzebne są inwestycje. Tak jest z mostem na DW 949 w Łękach, na którym od powodzi w 2014 r. ruch odbywa się jednym pasem. Z kolei w Chełmku mieszkańcy od lat domagają się świateł na bardzo niebezpiecznym odcinku drogi 780 w środku miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto