Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Nie żyje Zofia Posmysz, była więźniarka KL Auschwitz, a po wojnie pisarka, autorka książek o tematyce obozowej

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W poniedziałek 8 sierpnia rano, w hospicjum w Oświęcimiu w wieku 98 lat zmarła Zofia Posmysz, była więźniarka niemieckich obozów, pisarka
W poniedziałek 8 sierpnia rano, w hospicjum w Oświęcimiu w wieku 98 lat zmarła Zofia Posmysz, była więźniarka niemieckich obozów, pisarka Strona MDSM
W poniedziałek rano (8 sierpnia) w hospicjum w Oświęcimiu w wieku 98 lat zmarła Zofia Posmysz, była więźniarka niemieckich obozu koncentracyjnych i zagłady Auschwitz-Birkenau, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe. Po wojnie była pisarką, autorką książek o tematyce obozowej. Kilka lat temu oświęcimski samorząd nadał jej tytuł Honorowego Obywatela Oświęcimia.

Zofia Posmysz urodziła się w Krakowie

Zofia Posmysz urodziła się w 1923 roku w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz kolportowała gazetki konspiracyjne. Aresztowana 15 kwietnia 1942 roku w Krakowie. Trafiła do więzienia przy ulicy Montelupich, skąd 30 maja 1942 roku Niemcy deportowali ją do KL Auschwitz. Otrzymała numer 7566.

Początkowo Niemcy skierowali ją do pracy w komandach zewnętrznych. Od czerwca do sierpnia 1942 roku przebywała w karnej kompanii w Budach. Po odbyciu kary pracowała kolejno w obieralni ziemniaków, w kuchni więźniarskiej, a następnie pełniła funkcję pisarki w magazynie żywnościowym i kuchni więźniarskiej. 18 stycznia 1945 roku w marszu śmierci została ewakuowana do KL Ravensbrueck. Wyzwolenia doczekała 2 maja 1945 roku w Neustadt-Glewe, podobozie KL Ravensbrueck.

Jak często podkreślała, przeżyła, by dawać świadectwo, o tym co widziała w Auschwitz. Często spotykała się z młodymi ludźmi, w tym Niemcami. Często przyjeżdżała do Oświęcimia, współpracując z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży, Muzeum Auschwitz, Centrum Dialogu i Modlitwy. Jej imieniem nazwano Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. W oświęcimskiej Alei Pisarzy znajduje się tablica z brązu upamiętniająca jej postać i twórczość.

Samorząd oświęcimski w 2013 roku nadał Zofii Posmysz tytuł Honorowego Obywatela Oświęcimia.

Po wojnie pracowała jako korektorka w redakcji jednej z warszawskich gazet, a potem w dziale literackim Polskiego Radia. Jest autorką książek o tematyce obozowej: "Pasażerka", "Wakacje nad Adriatykiem", "Ten sam doktor M", "Do wolności, do śmierci do życia". Była scenarzystką popularnego słuchowiska radiowego "W Jezioranach".

Największą popularność zdobyła "Pasażerka", przetłumaczona na kilka języków, a także zekranizowana przez Andrzeja Munka w 1963 roku.

W styczniu 2020 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył ją Orderem Orła Białego.

Ostatnie tygodnie spędziła w hospicjum w Oświęcimiu. Zmarła w poniedziałek, 8 sierpnia rano. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 18 sierpnia. Rozpoczną się o godz. 12 mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, przy ul. Jagiełły 10. Ostatnie pożegnanie odbędzie się o godz. 13.30 na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto