Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Niecodzienna wystawa rzeczy ofiar Auschwitz

Bogusław Kwiecień
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński prezentuje jeden z eksponatów podczas spotkania z dziennikarzami po odnalezieniu zbioru w czerwcu 2016 roku.
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński prezentuje jeden z eksponatów podczas spotkania z dziennikarzami po odnalezieniu zbioru w czerwcu 2016 roku. Bogusław Kwiecień
To będzie pierwsza publiczna prezentacja rzeczy, które zostały odnalezione w 1967 r. podczas prac archeologicznych w rejonie komory gazowej i krematorium III w Birkenau.

Osobiste przedmioty należące do ofiar Auschwitz zaprezentowane zostaną na wystawie otwartej w związku z 72. rocznicą wyzwolenia obozu.

To będzie pierwsza publiczna prezentacja rzeczy, które zostały odnalezione w 1967 r. podczas prac archeologicznych w rejonie komory gazowej i krematorium III w Birkenau.

– Przedmioty te są niezwykłym dokumentem prowadzonej w obozie przez Niemców zagłady, ale i poruszającym osobistym świadectwem ofiar – mówi Alicja Wójcik, szefowa Wystawiennictwa Muzeum.

Są to w zdecydowanej większości przypadków osobiste rzeczy, które udało się zachować Żydom kierowanym bezpośrednio po selekcji z rampy na śmierć do komór gazowych. Na wystawie pokazane zostaną m.in. termometry, butelki po lekach czy perfumach, fragmenty butów, sztućce, biżuteria, zegarki, szczotki, fajki, zapalniczki, fragmenty naczyń, guziki, scyzoryki oraz klucze.

Jest to część z około 16 tysięcy obiektów odnalezionych przed pół wieku przez polskich archeologów. Z nieznanych powodów jedynie niewielka ich część trafiła wówczas do Zbiorów Muzeum Auschwitz.

Większość została zapakowana do 48 kartonów i zdeponowana w jednym z budynków Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Tam pozostawały w zapomnieniu aż do czerwca ubiegłego roku.

Wystawa „Archeologia” będzie dostępna dla odwiedzających Muzeum od 27 stycznia do 24 lutego w sali wystaw czasowych w bloku 12, od niedzieli do piątku w godzinach od 10 do 16 w styczniu oraz od 10 do 17 w lutym. Część przedmiotów będzie prezentowana od jutra na wystawie w siedzibie UNESCO w Paryżu.

ZOBACZ TAKŻE: Protest studentów w Krakowie

Autor: Bartosz Dybała

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto