18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: Niepełnosprawni pływacy pokonują własną słabość i odnoszą sukcesy, bo ciężko trenują

Jerzy Zaborski
Sekcja niepełnosprawnych pływaków Unii Oświęcim z trenerką Jadwigą Zieleńską-Starzec i wicestarostą oświęcimskim Zbigniewem Starcem.
Sekcja niepełnosprawnych pływaków Unii Oświęcim z trenerką Jadwigą Zieleńską-Starzec i wicestarostą oświęcimskim Zbigniewem Starcem. Fot. nadesłane
W oświęcimskim pływaniu sukcesy odnoszą też niepełnosprawni. Zdobywają medale nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej.

Niepełnosprawni zdobywają medale w swojej grupie niepełnosprawności, a nie za starty w poszczególnych stylach. Z mistrzostw Polski juniorów, rozegranych w Tychach, złote medale wywalczyły Wiktoria Chlebicka i Antonina Nagi. Z kolei ze srebrnym krążkiem wróciła Kinga Kowalcze. Tuż za podium uplasował się Wojciech Szyjka.

15-letnia Kowalcze jest w reprezentacji narodowej niepełnosprawnych (uczy się w oświęcimskiej PZ nr 2). Ma za sobą także udział w otwartych mistrzostwach Niemiec, w których zdobyła srebrne medale w stylu motylkowym na 50 i 100 m. - Ma porażenie splotu barkowego, więc pływa tylko jedną ręką _– tłumaczy Jadwiga Zieleńska-Starzec, opiekunka niepełnosprawnych pływaków w oświęcimskiej Unii. - _Ma określone kategorie niepełnosprawności do walki na arenie międzynarodowej, czyli S-8 dla stylów: dowolnego, grzbietowego i motylkowego, SM-8 dla stylu zmiennego i SB-9 dla klasycznego. Startuje też razem z pełnosprawnymi zawodnikami, ale o medale mistrzostw Polski walczy wśród niepełnosprawnych.

Być może w kolejnej paraolimpiadzie ziemia oświęcimska będzie miała swojego reprezentanta. Zawodniczka pochodząca z Rudz pod Zatorem, w powiecie oświęcimskim, podchodzi do treningów z wielką pasją. - Być może komuś się wydaje, że dla niepełnosprawnych pływanie jest bardziej zabawą niż poważnym treningiem. Otóż nic bardziej mylnego _– podkreśla trenerka Zieleńska-Starzec. - _Niepełnosprawni trenują codziennie. Oczywiście, że muszą najpierw pokonać własną słabość, ale przecież sport kształtuje charaktery.

W sekcji niepełnosprawnych pływaków Unii trenuje 10 zawodników. Od jesieni dołączył do niej niedosłyszący Jakub Kramarczyk, który zrobił duże postępy i przed nim walka o pierwszy medal w Gliwicach, gdzie odbędą się mistrzostwa Polski dla niesłyszących i niedosłyszących. Trenerka namawia chłopca do podjęcia nauki w gimnazjum sportowym przy oświęcimskim Zespole Szkół nr 1.

- Sekcja dla niepełnosprawnych pływaków w Unii działa już od 12 lat – podkreśla trenerka Zieleńska-Starzec. - Zapraszamy do nas dzieci i młodzież z wadami narządów ruchu, niedowidzącymi czy niesłyszącymi, które - najpierw mogą się nauczyć pływać - a potem, jeśli pokochają ten sport, będą miały szansę walki o medale mistrzostw Polski.

Zaproszenie dotyczy nie tylko mieszkańców powiatu oświęcimskiego, ale także ościennych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto