Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Niepowodzenia raczej mnie motywują – prezydent Janusz Chwierut ocenia półmetek swojej kadencji

Monika Pawłowska
W 2011 r. premier Donald Tusk powierzył Januszowi Chwierutowi pełnienie obowiązków prezydenta tego miasta od 11 lipca, po rezygnacji z uwagi na stan zdrowia zwycięzcy w wyborach prezydenckich Jacka Grossera. W wyborach w 2014 r. i 2018 r. Janusz Chwierut ubiegał się o wybór na prezydenta Oświęcimia, wygrywając w pierwszej turze.
W 2011 r. premier Donald Tusk powierzył Januszowi Chwierutowi pełnienie obowiązków prezydenta tego miasta od 11 lipca, po rezygnacji z uwagi na stan zdrowia zwycięzcy w wyborach prezydenckich Jacka Grossera. W wyborach w 2014 r. i 2018 r. Janusz Chwierut ubiegał się o wybór na prezydenta Oświęcimia, wygrywając w pierwszej turze. Arch. prywatne
Półmetek kadencji, to znakomita okazja do podsumowania działań samorządowców. Swoisty „rachunek sumienia” zrobił prezydent Janusz Chwierut, którego obecna kadencja rozpoczęła się jesienią 2018 roku. Trwać będzie w sumie pięć lat, do jesieni 2023 roku.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jak Pan prezydent ocenia ten czas? Co udało się zrealizować przez ostatnie 2,5 roku, z czego jest Pan najbardziej zadowolony?

Staram się realizować mój program Nowa dekada. Oświęcim 2030, który przedstawiłem ubiegając się o stanowisko prezydenta miasta. W tym czasie udało się nam utrzymać dynamikę rozwoju Oświęcimia, która jest zauważalna od kilku lat. Wykonaliśmy wiele inwestycji, które zapowiadałem w programie wyborczym Nowa dekada. Oświęcim 2030. Kluczowym obszarem jest budownictwo mieszkaniowe, w tym inwestycje realizowane przez Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, ale też tworzenie dobrych warunków do rozwoju budownictwa deweloperskiego i indywidualnego. Spółka miejska w systemie tzw. odroczonej własności oddała w ubiegłym roku mieszkania w nowym budynku na osiedlu Stare Stawy, kolejny budynek przy ul. Sadowej gotowy będzie pod koniec roku. Rozpoczęła się też budowa następnego. Mamy też ofertę zamieszkania w domach w zabudowie szeregowej. Co ważne mieszkania powstają też w odnowionych kamienicach w Starym Mieście. Tak jak ostatnio przy placu Słonecznym.

Stawiamy również na poprawę stanu dróg miejskich i budowę nowych. Znacznie poprawiła się jakość dróg w różnych częściach miasta. Na Zasolu zmodernizowaliśmy m. in. ul. Prusa i ul. E. Orzeszkowej, ul. Młyńską, ul. Cyprysową oraz ul. Garbarską i ul. Krętą. Powstała nowa droga – ulica Sikorskiego. Podobnie jak w Starym Mieście, gdzie przedłużono ul. Żwirki i Wigury w taki sposób, że łączy się ona ul. Piłsudskiego z ul. Górnickiego. Odnowiono też część ul. Zaborskiej od ul. Jagiełły do ronda przy ul. Królowej Jadwigi. Niedługo zakończy się też przebudowa ul. Piłsudskiego.

Na funkcjonalności zyskało kilka innych dróg. Wśród nich są ul. Wysokie Brzegi, ul. Wiejska, ul. Pod Borem, ul. Przedszkolna czy na razie jedna część ulicy na osiedlu Szpitalnej, bo prace przy drogach wewnętrznych w tym rejonie będą prowadzone do przyszłego roku. Wybudowano też nowy odcinek ścieżki rowerowej przy ul. Fabrycznej w Monowicach. Wkrótce będziemy korzystać z przebudowanej ulicy Norwida. Z nowej poszerzonej drogi będą zadowoleni mieszkańcy ul. Polowieckiej, inwestycja w Monowicach jest już na ukończeniu. We wrześniu oddana zostanie ul. Kościelecka na Starych Stawach. Łączny koszt inwestycji drogowych opiewa na ponad 20 mln zł. Poprawiamy jakość dróg powiatowych we współpracy ze Starostwem Powiatowym. Wspólnie przebudowaliśmy ul. Olszewskiego, ul. Powstańców Śląskich, a także ostatni odcinek ul. Tysiąclecia od skrzyżowania z ul. Słowackiego do ul. Chemików.

W tym obszarze mieści się też budowa S1 wraz z obwodnicą i mostem na Sole, która jest inwestycją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od jej budowę miasto zabiega od wielu lat i uczestniczyło w każdym etapie przygotowań, począwszy od spotkań z inwestorem, projektantami, parlamentarzystami czy ekspertami UNESCO. Udało się pogodzić wiele rozbieżnych interesów. Teraz liczę, że zgodnie z zamierzeniem inwestora budowa ruszy w przyszłym roku, a zakończy pod koniec 2024 roku.

Ważną inwestycją była też rozbudowa Dziennego Domu Pomocy i stworzenie oddziału dla osób chorych na demencje, w tym alzheimera. W Małopolsce zachodniej i powiecie oświęcimskim nie ma dziennej placówki o takim zakresie usług.
Oddaliśmy do użytku Park and Ride, który w połączeniu z nowym dworcem zupełnie zmienił wygląd tej części ulicy Powstańców Śląskich. Inwestycja jest perspektywiczna i wiąże się z przywróceniem połączeń kolejowych w ramach linii aglomeracyjnej. Masto przygotowało miejsca do parkowanie, teraz czas na PKP, która modernizuje linie kolejowe w kierunku Krakowa czy Czechowic – Dziedzic.

Mieszkańcy Zasola mają już swój Osiedlowy Dom Kultury, na który czekali od dawna. Na dniach otworzymy nową przestrzeń do wypoczynku. Park Pokoju będzie takim fajnym miejscem dla całych rodzin, w którym będzie można dobrze się bawić korzystając z atrakcyjnych urządzeń zabawowych czy wypocząć w cieniu drzew. Jeszcze w tym roku poszerzymy park Zasole o pobliski teren znajdujący się pomiędzy ul. Więźniów Oświęcimia, a ul. Obozową. Zadrzewimy go i zaaranżujemy w taki sposób, aby powstało naturalne przejście między Miejscem Pamięci, a osiedlem Zasole.

Udostępniliśmy mieszkańcom i turystom nową atrakcją, jaką jest zwiedzanie podziemnych tuneli pod zamkiem.
Oświęcim postawił też na nowoczesną komunikację. W mieście pojawiły się tablice informacji pasażerskiej oraz biletomaty. Na elektronicznych ekranach podany jest rzeczywisty czas przyjazdu i odjazdu autobusów, a także informacja o opóźnieniach. Miejski Zakład Komunikacji zakupił pierwszy autobus elektryczny.

Ważnym aspektem naszej samorządowej aktywności jest walka ze smogiem i w tym czasie udało nam się sporo osiągnąć. Mamy stację pomiaru zanieczyszczenia powietrza. W tym roku zakończymy wymianę starych pieców w budynkach komunalnych. Dopłacamy też mieszkańcom miasta do wymiany „ kopciuchów” w domach jednorodzinnych. Na przestrzeni ostatnich lat udało się zlikwidować 542 stare kotły, a na dotacje z miejskiej kasy wydano łącznie blisko 3 mln zł. Wymieniliśmy tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji na nowoczesne autobusy hybrydowe. Przyjęliśmy też uchwałę intencyjną, która zakłada wprowadzenie zakazu palenia węglem w Oświęcimiu od 2030 roku.

Mamy jeszcze wiele projektów, ale kadencja jeszcze się nie skończyła. Chcemy, aby inwestycje służyły rozwojowi miasta, a Oświęcim był miejscem ciekawych wydarzeń i spotkań ludzi. Miastem, którym będzie się dobrze mieszkało, a oświęcimianie będą z niego dumni.

Niewątpliwie najtrudniejszą sytuacją z jaką przyszło się nam zmierzyć jest pandemia koronawirusa. To jest niespotykanie trudny czas dla mieszkańców i samorządu. Musimy dzisiaj działać odpowiedzialnie. Zapewnić właściwe i bezpieczne funkcjonowanie miasta. Wydaje mi się, że to w dużej mierze nam się udało.

Co Pan zapisze po stronie porażek?

Porażki są czymś oczywistym w naszym życiu. Trudno ich uniknąć bo przecież planujemy, działamy, podejmujemy różnorodne decyzje. Niepowodzenia raczej mnie motywują. W kategorii porażek lokuję zmniejszanie dochodów miast i gmin, które w mojej ocenie jest próbą ograniczenia przez rządzących roli samorządów i zmierzaniem w kierunku centralizacji państwa.

Jak Pan prezydent ocenia współpracę z Radą Miasta?

Doświadczenia ostatnich lat pokazały jak ważna jest współpraca prezydenta z radą. Wspólnie z radnymi z mojego komitetu wyborczego zbudowaliśmy 13-osobową koalicję. Pracujemy w zgodzie dla dobra miasta. Zachęcam też do współpracy radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz radnego niezrzeszonego Jana Adamaszka. Wszyscy, którzy chcą pracować dla Oświęcimia są mile widziani. Sprawy miasta są ważniejsze od dzielących nasz różnic politycznych.

FLESZ - Polskie lasy na liście Światowego Dziedzictwa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto