Oświęcim: Nowy rekord pływaków Unii, sezon zamknęli zdobyciem 100 medali

Sztafety kobiet są silnym punktem oświęcimskiej Unii.
Sztafety kobiet są silnym punktem oświęcimskiej Unii. Fot. Jerzy Zaborski
Nowy rekord ustanowili pływacy oświęcimskiej Unii, którzy w minionym sezonie zdobyli 100 medali!

– Dorobek rozłożył się równo w rywalizacji na krótkim i długim basenie, czyli na obu zdobyliśmy po 50 medal_i – Marek Dorywalski, prezes UKP Unia, nie kryje z tego powodu satysfakcji. – _Może przypomnę nasz dorobek na długim basenie, bo z niego – że tak powiem – dopiero wyszliśmy. Nasi zawodnicy zdobyli 5 medali w mistrzostwach Polski seniorów, w Olsztynie. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży sięgnęliśmy po 12 medali, czyli 7 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe. Mistrzostwa Polski 16-latków dały nam 7 medali; złoty oraz po 3 srebrne i brązowe. Medalowe żniwo zebraliśmy także w mistrzostwach kraju juniorów 15-letnich, których zresztą byliśmy gospodarzami. W nich zebraliśmy 12 „krążków”, w tym 3 złote, 4 srebrne i 5 brązowych. Tylko o jeden medal mniej wzięli nasi 14-latkowie, bo 2 złote, 6 srebrnych i 3 brązowe. Wydawało się, że w letniej rywalizacji nie osiągniemy „pięćdziesiątki” medali, ale na wysokości zadania stanęli zawodnicy walczący w mistrzostwach kraju na wodach otwartych, z których Kamila Kunka wróciła ze złotym medalem, Aleksandra Gruszczyńska srebrnym, a Roksana Kolber brązowym, więc zrównaliśmy wynik zimowy i oto „pękła” setka.

Dwie “perełki” w SMS Oświęcim

Do osiągnięć oświęcimskich pływaków dochodzą także bardzo dobre starty zawodników SMS, wśród których są dwie „perełki”, bo tak określani są delfinista Michał Poprawa i kraulista Wojciech Wojdak. Popularny „Popek” ma już za sobą starty w seniorskich mistrzostwach świata w Stambule (krótki basen) i w Barcelonie (długi). W Turcji zajął ósme miejsce na 200 m delfinem.

Bardzo udany sezon na długim basenie miał Wojciech Wojdak, który zdobył brązowy medal w ME juniorów w Poznaniu na 800 m kraulem, a w juniorskich mistrzostwach świata w Dubaju dwa razy znalazł się w gronie ośmiu najlepszych zawodników, na 800 m kraulem, zajmując 7. miejsce, a na 1500 m tym samym stylem był 8.

Oświęcimianie odzyskali prymat w lidze SMS

Oświęcimianie zwyciężyli też w lidze SMS, odzyskując utracony tylko na rok prymat. – Liczymy, że wyniki uzyskane w poprzednim sezonie umocnią naszą pozycję w ogólnopolskim rankingu klubowym, w którym i tak zawsze jesteśmy na podium, a rywalizacja jest ostra, bo obejmuje 3 tys. klubów _– mówi Marek Dorywalski, także koordynator w SMS Oświęcim. – _Trudno nam czasem rywalizować z klubami wielosekcyjnymi, dlatego w rankingu miast od 20 do 50 tys. mieszkańców byliśmy na 4. miejscu.
Miejsce na podium w klasyfikacji ogólnopolskiej wiąże się z nagrodami z budżetu państwa.

Nowe nadzieje oświęcimskiego pływania

W Oświęcimiu rośnie kolejne pokolenie pływaków, którzy powinni osiągać sukcesy na miarę Michała Poprawy czy Wojciecha Wojdaka. Spore nadzieje w Unii wiążą z Wojciechem Ulatowskim, który w mistrzostwach Polski 15-latków zdobył złoty medal na 400 m stylem zmiennym. Był po kontuzji, więc nie pokazał pełni swoich możliwości. Multimedalistą w tych samych mistrzostwach okazał się Konrad Seremet, zdobywca trzech srebrnych medali: na 50 m stylem klasycznym oraz 200 m i 400 m stylem zmiennym oraz brązowy „krążek” zdobył na 100 m stylem klasycznym.
Oświęcimianie w połowie września weszli do wody, rozpoczynając zajęcia przygotowawcze do startów na krótkim basenie. Pierwszy sprawdzian we własnym obiekcie zaplanowano na 18 października. Każdy z zawodników będzie musiał zaliczyć starty we wszystkich stylach.