Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau [WIDEO]

Ewelina Sadko
- Jesteśmy w miejscu gdzie runęła kiedyś nasza cywilizacja. Gdzie systematycznie realizowano plan odebrania człowiekowi godności - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Od rana w Oświęcimiu i Brzezince trwają uroczystości związane z 70 rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. Swoją wizytę zapowiedzieli przywódcy kilkudziesięciu krajów świata. Głównymi gośćmi są jednak wyzwoleni przed laty więźniowie obozu, a przyjechało ich aż 300.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 przed Ścianą Śmierci w muzeum Auschwitz I. Ponad 100 Ocalałych wspólnie z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim złożyli wieńce biało- czerwonych goździków w tym miejscu.

WIDEO: Oświęcim. Obchody 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz i miasta

Autor: Bogusław Kwiecień, Gazeta Krakowska

Na teren Muzeum weszli główną bramą z napisem "Arbeit macht frei". Cisza jak panowała była wręcz namacalna. Słychać było jedynie dźwięki butów maszerujących po topniejącym śniegu. Byli więźniowie z dumą nieśli chusty w biało- niebieskie pasy. Był to symbol pasiaków – obowiązkowego i jedynego więziennego stroju.

WIDEO: Złożenie kwiatów pod Ścianą Straceń w Auschwitz

Źródło: TVN24, X-News

Alina Dąbrowska (numer obozowy 44165) podkreśla, że powrót do byłego obozu nie jest łatwy. Przez ponad 50 lat nie chciała tu przyjechać. W końcu zrozumiała, że w jej obowiązku jest dać świadectwo hitlerowskich zbrodni i tego co działo się w Auschwitz. Leon Schwarzbaum trafił do obozu z getta w Będzinie wraz z całą rodziną. Kiedy jego bliscy zginęli był pewien, że nie ocaleje. - Mam przed oczami jak na filmie te wszystkie sceny z obozu.

WIDEO: Bogdan Bartnikowski, były więzień Auschwitz-Birkenau: Poczuliśmy duszący smród, nie wiedzieliśmy, że to płoną ludzie

Źródło: TVN24, X-News

Nie wierzyłem, że przeżyje. Ale skoro tak się stało, to muszę to przekazać następnym pokoleniom – mówi były więzień.

O godz. 11 w Centrum Dialogu i Modlitwy (ul. M. Kolbego) odbyła się msza święta z udziałem byłych więźniów, ich opiekunów i prezydenta RP. Liturgię poprowadził ks. Kard. Stanisław Dziwisz. - Jeśli będziemy wołać o pokój, to on w końcu nadejdzie – mówił podczas kazania kardynał Dziwisz. - Naszym obowiązkiem jest wysłuchanie relacji byłych więźniów i przekazanie tej historii następnym pokoleniom. Za jakiś czas świadectwo tych zbrodni nieść będą tylko dokumenty, książki, nagrania wideo chociażby z dzisiejszej uroczystości – tłumaczył. Podkreślił także jak ważny jest Marsz Życia, który odbył się 18 stycznia. - Ludzie szli z Gliwic do Oświęcimia. To symboliczny marsz, pod prąd do tych, którzy szli skazani na zagładę w Marszu Śmierci.

WIDEO: Kard. Dziwisz do byłych więźniów: Póki jesteście, trzeba wzmocnić wasz głos

Źródło: TVN24, X-News

W oczach wielu z byłych więźniów widać było łzy. - tego co tu się działo 70 lat temu nie da się zapomnieć. To mnie prześladuje ciągle w snach - mówiła jedna z byłych więźniarek.

O godz. 11.30 odbyło się odsłonięcie tablicy dziękczynnej dla donatorów Fundacji Auschwitz-Birkenau (budynek recepcji przy parkingu głównym przed byłym Auschwitz I, Oświęcim).

WIDEO: Msza dla byłych więźniów Auschwitz

Źródło: TVN24, X-News

Na pół godziny przed główną ceremonią namiot wypełniony jest zaproszonymi gośćmi. Na miejscu są delegacje kilkudziesięciu państw z całego świata oraz blisko 300 osób ocalałych z obozu śmierci. Część byłych więźniów, którzy zapowiadali swoją obecność nie dotarła na uroczystość ze względu na zły stan zdrowia.

Namiot nad Bramą Śmierci robi ogromne wrażenie. Jest pięknie oświetlony głównie zielonymi i niebieskimi światłami. Tory, którymi przyjeżdżali więźniowie prowadzą przez środek namiotu, są ozdobione i wyeksponowane. Wyglądają ja połyskujące w promieniach słonecznych.

O godz. 15.30 do zgromadzonych przemówi Bronisław Komorowski, prezydent RP. Nie przewidziano więcej politycznych wystąpień. Głos zabiorą za to byli więźniowie.

W czasie uroczystości w namiocie wyświetlony zostanie także 15- minutowy film, który został nagrany podczas dzisiejszych obchodów. Będzie stanowił część oprawy ceremonii.

Dziś odsłonięto też siedem tablic upamiętniających darczyńców (35 państw i siedmiu indywidualnych darczyńców), którzy przekazali pieniądze na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau. Kamienne płyty z nazwiskami i nazwami krajów stanęły przed budynkiem Muzeum Auschwitz.

Fundacja działa od 2009 r. Jej celem jest zgromadzenie 120 mln euro. Ta kwota ma pozwolić na przeprowadzenie gruntowej i kompleksowej konserwacji w byłym niemieckim obozie. Do tej pory wpłatę 102 mln euro zadeklarowało 35 państw. Najwięcej na ten cel przeznaczą Niemcy – 60 mln euro. Stany Zjednoczone ofiarują 15 mln dolarów, a Polska - 10 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto