Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Obchody 83. rocznicy napaści Niemiec na Polskę i wybuchu wojny. Hołd dla ofiar wojny przed Grobem Nieznanego Żołnierza. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na placu Kościuszki w Oświęcimiu odbyły się dzisiaj, 1 września uroczyste obchody 83. rocznicy agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej
Na placu Kościuszki w Oświęcimiu odbyły się dzisiaj, 1 września uroczyste obchody 83. rocznicy agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu / Rafał Lorek
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki w Oświęcimiu odbyły się dzisiaj, 1 września uroczyste obchody 83. rocznicy agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy uczcili pamięć ofiar wojny, w tym mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych i na różnych frontach działań wojennych.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na placu Kościuszki w Oświęcimiu oddano hołd ofiarom agresji Niemiec na Polskę

Główna część obchodów 83. rocznicy agresji Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej miała miejsce na placu Kościuszki. Delegacje samorządów miasta, powiatu i gminy Oświęcim, kombatantów, organizacji, instytucji, szkół, parlamentarzyści oraz młodzież z Niemiec złożyli kwiaty i zapalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. W ten sposób oddano hołd ofiarom wojny, wśród nich wielu mieszkańcom ziemi oświęcimskiej.

Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym przy grobach polskich żołnierzy poległych w trakcie kampanii wrześniowej i obu wojnach światowych.

Oświęcim był jednym z tych miejsc w Polsce, które niemieckie lotnictwo wzięło na cel w pierwszej kolejności.

- Pierwsze bomby spadły na Oświęcim 1 września około 7 rano - przypominają historycy i świadkowie.

Kilka dni później do miasta wkroczyły niemieckie oddziały. To był początek ponad pięcioletniej okupacji Oświęcimia, w którym Niemcy w 1940 roku założyli obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz.

1 września 1939 roku o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny, niemieckie wojska uderzyły na Polskę, rozpoczynając najtragiczniejszy zbrojny konflikt, który pochłonął miliony istnień ludzkich na całym świecie.

od 16 lat

Ukraina do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto