Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i odsłonięcie tablicy wizerunku ks. Leona Musielaka

Bogusław Kwie Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i odsłonięcie tablicy wizerunku ks. Leona Musielakacień
Karol Ptaszkowski, przed tablicą pamiątkową poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej w kościele WNMP w Oświęcimiu
Karol Ptaszkowski, przed tablicą pamiątkową poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej w kościele WNMP w Oświęcimiu Bogusław Kwiecień
Uczcili pamięć śp. ks. Leona Musielaka, salezjanina z Oświęcimia, który był więźniem Kozielska, a w czasach PRL za mówienie prawdy o Katyniu był zamykany przez UB

W Oświęcimiu odbyły się obchody 78. rocznicy zbrodni popełnionej na polskich jeńcach wojennych w Związku Radzieckim w 1940 roku.

Uroczystość rozpoczęła się w przedsionku kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się tablica poświęcona ofiarom zbrodni katyńskiej pochodzącymi z ziemi oświęcimskiej oraz ziemia z prochami z miejsc kaźni.

Karol Ptaszkowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej - Koło w Oświęcimiu, które od lat jest organizatorem obchodów przypomniał tutaj krótko losy pomordowanych przez NKWD. Wśród ofiar jest jego ojciec Michał Ptaszkowski, przedwojenny policjant zamordowany przez NKWD w Miednoje.

Druga część uroczystości odbyła się w Zakładzie Salezjańskim i sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie odsłonięto wizerunek śp. ks. Leona Musielaka, salezjanina z Oświęcimia, który był więźniem Kozielska, jednego z obozów NKWD, a potem w czasach Polski Ludowej za mówienie prawdy o Katyniu i Stalinie był aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i był osadzony m.in. w ciężkim więzieniu we Wronkach. Karol Ptaszkowski podkreślił przy tym niezłomność ks. Musielaka, który mimo represji, nigdy nie zawahał się mówić prawdy.

W intencji ofiar zbrodni katyńskich i ich rodzin oraz ks. Leona Musielaka odprawiona została msza święta, a następnie sylwetkę kapłana przypomnieli: ks. Stanisław Urbańczyk, emerytowany dyrektor szkoły i Zakładu Salezjańskiego, prof. Lucjan Suchanek, były rektor PWSZ w Oświęcimiu i ks. Dariusz Bartocha, obecny dyrektor Zakładu Salezjańskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto