Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: obóz otrzymał dary od legenda ruchu oporu w Auschwitz

Monika Pawłowska
O kartki okolicznościowe pisane ręką więźniów obozu Auschwitz, listy-grypsy oraz dwie okupacyjne legitymacje, wzbogaciły się zbiory Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przekazała je 88-letnia dziś Helena Datoń-Szpak.

Helena Datoń jako młoda dziewczyna, znająca dobrze język niemiecki, pracowała na terenie przyobozowym w kantynie dla esesmanów, mieszczącej się w tzw. "Haus 7". To ułatwiało jej kontakt z więźniami KL Auschwitz, ponieważ na parterze tego budynku prócz kantyny znajdował się sklep, a na piętrze biura, w których pracowali więźniowie, prowadzący księgowość i rozliczający kartki żywnościowe dla Niemców.

- Ten bardzo ruchliwy punkt stwarzał Helenie Datoń, 20-letniej wówczas dziewczynie, idealne warunki do niesienia pomocy wielu więźniom obozu - mówi dr Adam Cyra, starszy kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Bardzo pomocne były nawiązane przez nią kontakty z konspiracyjną grupą Polskiej Partii Socjalistycznej z Brzeszcz, która uczyniła z niej swoją łączniczkę z wolnym światem.

Za pośrednictwem Heleny Datoń były przekazywane grypsy więźniów i potajemne przesyłki do obozu, zawierające m.in. lekarstwa. Miała swobodę poruszania się w silnie strzeżonej strefie przy obozowej dzięki temu, że miała tzw. lagrowy Ausweis, podpisany przez komendanta obozu, Rudolfa Hőssa.

- Nielegalne przesyłki ukrywała w bułce, zapalniczce, w etui do okularów, czy w wiecznym piórze - opowiada dr Adam Cyra. - Niektóre wiadomości przekazywane za jej pośrednictwem z obozu docierały potajemnie do Londynu, a informacje o zbrodniach SS były podawane w audycjach londyńskiego radia BBC.

Helena Datoń pomagała także w organizacji ucieczek więźniów. Na szczęście tak dla niej, jak i dla więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, Politische Abteilung, czyli obozowe gestapo, nigdy nie wpadło na trop jej tajnej działalności, którą prowadziła do stycznia 1945 r.
W rodzinnych zbiorach Heleny Datoń-Szpak pozostaje wykonany przez więźniów jej portret.

60 tys. złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto