Oświęcim: Pierwsze przetarcie pływaków na krótkim basenie, którzy sprawdzili swoją wszechstronność

Wojciech Wojdak, jeden z faworytów do wygrania Pucharu Wszechstronności w Grand Prix Małopolski rozegranym w Oświęcimiu, przez drobny falstart w najstarszej kategorii uplasował się dopiero na 19. miejscu. Fot. Jerzy Zaborski
Unia Oświęcim wygrała klasyfikację klubową w pływackim Grand Prix Małopolski o Puchar Wszechstronności, której była gospodarzem, lecz indywidualnie w najstarszych kategoriach wiekowych, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców powyżej 16 lat, triumfowali krakowanie Marcelina Radlińska i Marcin Suzin.

Oświęcimianie w klasyfikacji generalnej zdobyli 42 medale, czyli 15 złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych. Chłopcy zdobyli odpowiednio po 7 złotych i srebrnych oraz 6 brązowych, a dziewczęta odpowiednio 8 złotych, 10 srebrnych i 4 brązowe.
Krakowski AZS zebrał 12 medali (3 złote, 6 srebrnych i 3 brązowe), a trzeci w kolei MMKS Kędzierzyn Koźle miał 5 medali (3 złote i dwa srebrne).

W najstarszej kategorii kobiet za Marceliną Radlińską uplasowały się Anna Kozłowska (Piętnastka Bydgoszcz), a oświęcimianka Kamila Kunka była trzecia. Jednak w młodszych kategoriach dominowały oświęcimianki. Wśród 15-latków wygrała Adrianna Mendyk przed Wiktorią Musioł, a trzecia była Miriam Kwiatek z Gilusa Gilowice. Po niej były dwie kolejne oświęcimianki Magdalena Wolny i Marcelina Gruca.

Jednak już wśród 14-latków oświęcimianki obsadziły całe podium. Wygrała Dominika Adamiec przed Lilianą Pająk i Olimpią Prochownik, a tuż poza „pudłem” znalazła się ich klubowa koleżanka Maria Palka.

Wśród mężczyzn wydawało się, że „generalkę” wygra zawodnik SMS Oświęcim Wojciech Wojdak, brązowy medalista ME juniorów na 800 m kraulem na długim basenie. Jednak znalazł się dopiero na 19. miejscu. - To dlatego, że na 100 m kraulem zaliczył falstart _– tłumaczy jego trener Przemysław Ptaszyński. - _Poruszył się na słupku po komendzie „na miejsca”, co jest zabronione. Policzono mu zatem o jeden start mniej od innych, przez co stracił dużo punktów, a przecież o końcowym wyniku decydowała suma wszystkich startów. Policzyłem, że gdyby zaliczono mu „spalony” wyścig, zakończyłby rywalizację na 2. miejscu. Jednak godny uwagi, na obecnym etapie obciążeń treningowych, jest wynik Wojdaka na 400 m stylem zmiennym 4.23.79, który był najlepszy spośród wszystkich.

Jednak dobrze spisali się inni oświęcimianie. Za plecami krakowianina Suzina uplasowali się Krystian Bałabuch, a na najniższym stopniu podium stanął Wojciech Zabojszcz, co było małą niespodzianką. Kolejne trzy miejsca poza podium zajęli inni zawodnicy SMS Oświęcim: Kacper Łopaciński, Grzegorz Kłos i Mateusz Żymańczyk.

Czołówkę wśród 15-latków zdominowali oświęcimianie, bo wygrał Konrad Seremet przed Arkadiuszem Topolskim i Filipem Kłapą, a tuż poza podium znalazł się Wojciech Ulatowski. Podobnie było wśród 14-latków, gdzie w pierwszej „piątce” uplasowali się oświęcimianie. Wygrał Mikołaj Kempa przed Rafałem Fiedosiukiem i Tymoteuszem Drozdem. Za nimi znaleźli się Kamil Goleniec i Patryk Blachura.

Przed pływakami dwie kolejne imprezy w Krakowie. Najpierw Grand Prix Małopolski, a potem Puchar Polski, na którym pojawi się cała krajowa czołówka.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0