Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: po co wymyślono mundurki szkolne?

Ewelina Żebrak
Uczniowie SP nr 1 w Chełmku nie muszą wydawać pieniędzy na mundurek. Dostali emblematy szkolne
Uczniowie SP nr 1 w Chełmku nie muszą wydawać pieniędzy na mundurek. Dostali emblematy szkolne Ewelina Żebrak
Nie w każdej szkole uczniowie skazani są na uniformy. "Gazeta Krakowska" sprawdziła, gdzie uczniowie mają większą swobodę. Okazało się, że w większości szkół powiatu oświęcimskiego mundurek odszedł do lamusa. Spośród 28 skontrolowanych szkół zaledwie pięć wymaga jednakowego stroju.

Dzieci w uniformach chodzą między innymi do Szkoły Podstawowej nr 9 w Oświęcimiu i Szkole Podstawowej w Babicach. Placówki nr 1 i 2 w Brzeszczach również wymagają mundurków.
Za strój licealisty trzeba zapłacić nawet 200 złotych. Tańsze uniformy mają najmłodsi uczniowie. Za kamizelkę, bez-rękawnik czy koszulkę polo zapłacimy około 50 złotych. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Chełmku znalazła sposób na to, jak nie zrujnować rodziców. Uczniowie dostali tarcze, które przyszywają do bluzek.
- Z mundurków zrezygnowaliśmy - mówi dyrektor Lucyna Kuligowska. - Teraz rodzice sami decydują do czego przyszyją szkolne emblematy - dodaje.

Nie każda szkoła w powiecie oświęcimskim wymaga, aby uczniowie nosili jednakowe mundurki. Dlaczego jedni rodzice muszą wydawać pieniądze, a inni nie?
- Mój syn chodzi do szóstej klasy - mówi Renata Kumorowska, mama Mikołaja. - W tym roku na pewno nie kupię już mundurka. To są wyrzucone pieniądze - dodaje kobieta.

Kiedyś mundurki były niemal w każdej szkole, dzisiaj są rzadkością. Większość oświęcimskiej młodzieży uważa, że to dobrze. - Nie rozumiem po co w ogóle mundurki? - pyta Robert Maciąga, licealista. - To zabijanie osobowości uczniów - uważa. Wprowadzenie mundurków było pomysłem na wyrównanie podziałów pomiędzy uczniami z rodzin zamożnych i gorzej sytuowanych. Na pierwszy rzut oka pomysł wydawał się doskonały, jednak - jak twierdzą psychologowie - uniformy nie spełniają tych zadań.

- Ujednolicenie strojów szkolnych rzeczywiście może stępić charakter ucznia - przyznaje profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto