Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Po przerwie Szpital Powiatowy w reżimie sanitarnym wznowił porody rodzinne. Zaprasza również do szkoły rodzenia [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Po niemal rocznej przerwie w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu przywrócono porody rodzinne.
Po niemal rocznej przerwie w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu przywrócono porody rodzinne. Pixabay
Wiedząc, jak ważne jest wspólne przeżywanie narodzin dziecka, niemal po rocznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa, Zespół Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu znowu zaprasza na porody rodzinne. Przyszli rodzice mogą przygotować się do przyjścia na świat maluszka w przyszpitalnej szkole rodzenia. Zniesienie ograniczeń w przygotowaniach do zostania rodzicem i narodzin dziecka nie oznacza zniesienia restrykcji sanitarnych. Jakie warunki trzeba spełnić? Podpowiadamy.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zasady bezpieczeństwa podczas porodów rodzinnych

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował m.in. zamknięcie szkół rodzenia oraz możliwość rodzinnych porodów. Pomimo nadal trudnej sytuacji epidemicznej, Szpital Powiatowy w Oświęcimiu zdecydował się na przywrócenie porodów rodzinnych i zajęcia dla przyszłych rodziców.

- Dajemy „zielone światło” wspólnym porodom, jak i zajęciom „na żywo” w Szkole Rodzenia

- mówi doktor Andrzej Jakubowski, dyrektor ds. lecznictwa Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu. - Oczywiście wszystko musi odbywać pod zaostrzonym rygorem sanitarnym - dodaje.

Jak przed pandemią, tak i teraz, w porodzie rodzinnym może towarzyszyć rodzącej tylko jedna osoba. Z reguły, jest to ojciec dziecka, ale jak mówi doktor Andrzej Jakubowski, szpital nie wyklucza innej bliskiej osoby, choć jak dotąd nie było takiego przypadku.

Co istotne, przy porodzie nie może uczestniczyć osoba objęta kwarantanną, izolacją, mająca styczność z chorym lub podejrzanym o zakażenie Covid-19 lub z objawami infekcji.

- Nie wymagamy testów na koronawirusa, natomiast osoba towarzysząca przechodzi tzw. triage, czyli wstępny wywiad epidemiologiczny przez personel SOR oraz procedurę weryfikacyjną dotyczącą obecnego stanu zdrowia

- informuje Andrzej Jakubowski, dyrektor ds. Lecznictwa Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu. - Przy porodzie nie może towarzyszyć osoba, która jest objęta kwarantanną, izolacją, nadzorem sanepidu lub miała jakąkolwiek styczność z chorym lub podejrzanym o zakażenie Covid-19 lub wykazuje objawy infekcji. Taka procedura jest w trosce o obie strony – dodaje.

Poza pomiarem temperatury i formularzem epidemiologicznym, który wypełnia pacjentka rodząca i towarzysząca jej osoba, obowiązują maseczki zakrywające usta i nos, fartuch ochronny, ochraniacze na obuwie oraz bezpieczny dystans wobec innych osób. Osoba towarzysząca musi bezwzględnie przestrzegać poleceń personelu medycznego.

- Zespół sali porodowej decyduje o obecności osoby towarzyszącej po ocenie stanu położniczego rodzącej

- wyjaśnia Andrzej Jakubowski. - Do momentu wejścia na salę porodową osoba towarzysząca rodzącej oczekuje w miejscu wskazanym przez personel oddziału położniczego, w pomieszczeniu tuż obok sali porodowej - dodaje.

Razem z rodzinnymi porodami powróciła możliwość znieczulenia ogólnego do porodu, które były ograniczone z uwagi na brak wystarczającej ilości anestezjologów, którzy byli „oddelegowani” na OIOM i oddziały covidowe.

Szkoła rodzenia przygotuje rodziców do porodu i macierzyństwa

W najbliższym czasie wznowi działalność również przyszpitalna szkoła rodzenia. Ustalić szczegóły i terminy zajęć można telefonicznie dzwoniąc pod numer 33/ 844 82 34.

FLESZ - Nowe objawy COVID-19

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto