Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim ponad 100 lat temu. Historia na archiwalnych fotografiach z czasów, gdy Polska była bliska niepodległości. Archiwalne ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
2 listopada 1916 r. na Rynku w Oświęcimiu odbyła się wielka manifestacja patriotyczna po akcie 5 listopada cesarzy Niemiec i Austrii. Radość była przedwczesna, bo chodziło im tylko o zdobycie polskich rekrutów
2 listopada 1916 r. na Rynku w Oświęcimiu odbyła się wielka manifestacja patriotyczna po akcie 5 listopada cesarzy Niemiec i Austrii. Radość była przedwczesna, bo chodziło im tylko o zdobycie polskich rekrutów Zbiory Łukasza Szymańskiego
Przed 104 laty Polska odzyskała niepodległość. Mieszkańcy Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej nie czekali na tę chwilę z założonymi rękami. Niepodległościowe nastroje były tutaj obecne w różnych środowiskach już od dawna. Zanim jeszcze nastąpiła gorąca jesień 1918 roku miały miejsce różne wydarzenia świadczące o patriotycznym zaangażowaniu mieszkańców Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej. Przedstawiamy archiwalne fotografie Oświęcimia z tamtych lat. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gorąca jesień 1918 roku w Oświęcimiu

Już w pierwszych dniach listopada 1918 roku, krótko po tym, gdy do Oświęcimia dotarły wiadomości, że przestał istnieć rząd austriacki, młodzi ludzie zaczęli zrywać ze szkół i urzędów symbole zaborcy.

3 listopada 1918 roku Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie powołała Powiatowy Komitet Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Oświęcimiu. Był to pierwszy zalążek cywilnych oficjalnych władz odradzającej się Polski na terenie powiatu oświęcimskiego, który był pod zaborem austriackim 146 lat.

W składzie powiatowego komitetu znaleźli się: starosta oświęcimski Jan Dauksza, burmistrz miasta Roman Mayzel, adwokat dr Wiktor Bałanda i właściciel Polanki Wielkiej Teofil Wysocki. Jednym z symboli odzyskanej niepodległości była zmiana pieczęci miejskiej. W miejsce herbu nadanego przez cesarza austriackiego Franciszka II w 1793 roku znalazł się wizerunek orła z literą „O” na piersi i z rozwiniętymi skrzydłami.

Oświęcimskie hufce w Legionach Polskich

Wśród oświęcimian przeświadczenie, że nadchodzi upragniona przez kolejne pokolenia wolna Polska pojawiło się już z wybuchem I wojny światowej. Młodzi ludzie zaciągali się do Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

24 sierpnia 1914 roku na oświęcimskim Rynku pod ratuszem uroczyste ślubowanie złożyła drużyna Sokoła, która dzień później w sile 43 ludzi wyruszyła na miejsce zbiórki do Sierszy. Potem były kolejne.

W sumie z całej ziemi oświęcimskiej, w tym z Oświęcimia, Brzeszcz, Zatora do Legionów Polskich wstąpiło 700 żołnierzy ochotników. Złożone z nich oddziały nazywano „oświęcimskimi hufcami” lub „oświęcimskimi dziećmi”.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto