Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Powódź nie zagrozi już Muzeum Auschwitz i okolicznym wsiom

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Powódź w 2010 roku poważnie zagroziła terenom Miejsca Pamięci Auschwitz
Powódź w 2010 roku poważnie zagroziła terenom Miejsca Pamięci Auschwitz Archiwum GK
W rejonie tzw. Węzła Oświęcimskiego zbiegają się zlewnie dwóch rzek Wisły i Soły. W związku z tym mieszkańcy są tutaj bardzo często narażeni na podtopienia. Problem dotyczy ponad 11 ludzi

Spółka Wody Polskie przeznaczyła blisko 80,5 mln zł na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w rejonie tzw. Węzła Oświęcimskiego, który obejmuje Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz część powiatu oświęcimskiego, w tym Brzezinkę, Babice, Pławy, Harmęże, Broszkowice.

W rejonie Węzła Oświęcimskiego zbiegają się zlewnie dwóch rzek Wisły i Soły. W związku z tym mieszkańcy są tutaj bardzo często narażeni na podtopienia. Dotyczy to ponad 11 ludzi.

Wysoka woda wielokrotnie zagrażała również Muzeum Auschwitz- Birkenau. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w 2010 r. Pojawiły się podtopienia bezpośrednio zagrażające placówce. Wówczas Rada Muzeum apelowała o pilne dokończenie wzmacniania wałów przeciwpowodziowych.

- W 2010 roku mieszkańcy Brzezinki i Pław nie tylko obronili swoje domy, ale także Muzeum Auschwitz-Birkenau. Gdyby wówczas Wisła przerwała umocnienia, pod wodą znalazłyby się także tereny byłego obozu, które od 1979 roku są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - zauważa sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka. - Budowy nowych, wyższych wałów w tym miejscach okoliczna ludność domagała się od lat. Ciągle jednak słyszeliśmy, że nie ma pieniędzy - dodaje.

Teraz będzie to wreszcie możliwe. Łączna wartość projektu modernizacji zabezpieczeń przeciwpowodziowych wyniesie ponad 80 mln 492 tys. zł. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłosiło już sześć przetargów dotyczących realizacji tej inwestycji.

Obejmują one m.in. budowę na Małej Wiśle i na potoku Pławianka pompowni wraz z nowym wałem. Rozbudowane zostaną także istniejące wały. Dzięki tym inwestycjom powódź nie zagrozi już miejscowościom: Pławy, Harmęże, Babice i Brzezinka, w tym znajdującemu się tam Muzeum Auschwitz-Birkenau. Rozbudowane zostaną także wały na rzece Wiśle i Sole, zbiornik retencyjno-wyrównawczy na potoku Gromieckim oraz tamtejsza przepompownia.

Podpisanie umów z wykonawcami robót budowlanych planowane jest na przełomie 2018 i 2019 roku. Prace będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym oraz archeologicznym. Powinny się zakończyć w 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcim. Powódź nie zagrozi już Muzeum Auschwitz i okolicznym wsiom - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto