Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Pożar na terenie zakładów chemicznych. Pali się hala produkcyjna sąsiadująca z Synthosem

Ewelina Sadko
Od rana trwa walka o ugaszenie pożaru hali ul. Chemików. W hali budynku E -59 znajdują się materiały takie jak magnez, aluminium. Ok. godz. 9 miejscu działało: siedem zastępów państwowej straży pożarnej oraz osiem zastępów ochotniczej straży pożarnej. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dodatkowe siły z województwa . Na chwilę obecną brak informacji o osobach poszkodowanych.

Godz. 13.
- Sytuacja nie jest jeszcze opanowana - mówi Michał Żydek z Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. - Gaszenie płomieni potrwa jeszcze przynajmniej dwie godziny, a kilkanaście kolejnych pochłoną działania polegające na dogaszaniu pogorzeliska - tłumaczy.
Z ogniem walczą strażacy z 30 zastępów. Jest także stały nadzór ratownictwa chemicznego. W hali znajdowały się stopy różnych metali, w tym aluminium.
Godz. 15.40.
Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez pracowników firmy. W środku prowadzona była wstępna obróbka stali i metali kolorowych: cięcie, mielenie.
- Ogień jest już opanowany, choć dogaszanie może trwać do późnej nocy. W tej chwili zastanawiamy się co zrobić, gdy ugasimy pożar, tzn. jak sprawdzić teren. To wielka sterta gorących metali i elementów budynku przysypana piachem - mówi st. kpt. Zbigniew Jekiełek ze straży pożarnej w Oświęcimiu.

Godz. 17
Oficjalny komunikat straży pożarnej w Oświęcimiu
W dniu 24 października o godz. 8:43 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Oświęcimiu przyjął zgłoszenie o pożarze w budynku E-59, na terenie przemysłowym w Oświęcimiu przy ul. Chemików 1. Do działań zostały natychmiast skierowane 5 zastępów z tut. Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, w tym samochody gaśnicze, podnośnik hydrauliczny, cysterna i samochód operacyjny z dowódcą JRG. Na miejsce równocześnie udała się grupa operacyjna z tut. Komendy, z Komendantem Powiatowym na czele. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęty jest budynek produkcyjno - magazynowy, w którym prowadzony był skup i magazyn metali nieżelaznych. Paliły się wióry magnezowe
w znacznej ilości (liczonej w tonach). Ponadto w budynku znajdowały się butle tlenowe, które we wczesnej fazie akcji zostały wyniesione poza teren zagrożenia
i intensywnie schładzane. Częściowemu uszkodzeniu i zawaleniu uległ także dach hali. W budynku działania utrudniało duże zadymienie oraz ograniczone możliwości poruszania się ratowników, pracujących w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.
Oprócz działających na miejscu sił JRG Oświęcim i ZSR Synthos do zdarzenia sukcesywnie dysponowany był specjalistyczny sprzęt z terenu województwa małopolskiego. Na miejscu utworzono sztab akcji. Ze względu na rodzaj pożaru – pożar metalu sytuacja wymagała dysponowania samochodów z proszkiem gaśniczym. W sumie w kulminacyjnej fazie akcji w działania zaangażowane było 37 zastępów straży pożarnej, w tym 16 z terenu powiatu oświęcimskiego
(JRG w Oświęcimiu, ZSR Synthos, Jednostki OSP) oraz sprzęt spoza powiatu, m.in. z Krakowa, Tarnowa, Chrzanowa, Wadowic, Skawiny i Nowego Targu. W sumie z pożarem walczyło około 130 strażaków. Szybko okazało się, że również podanie proszku gaśniczego nie jest dostatecznie skuteczne i od tego momentu jako główny środek gaśniczy wykorzystywany był (i jest nadal) piasek. Dzięki zaangażowaniu i pomocy innych instytucji w tym Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego szybko zorganizowany został sprzęt typu ładowarki i samochody ciężarowe dowożące piasek. Starosta Oświęcimski za pomocą systemu SISMS poinformował mieszkańców Miasta i Gminy Oświęcim o zaistniałym pożarze, z pouczeniem o konieczności zamykania okien i unikania przebywania w strefie działań ratunkowych.
Na miejscu działania nadzorował Małopolski Komendant Wojewódzki PSP
w Krakowie – nadbryg. Andrzej Mróz wraz z grupą operacyjną.
Według stanu na godzinę 17:00 na miejscu nadal trwają działania gaśnicze, z tym, że największe zagrożenie zostało już opanowane. Trwa gaszenie ognisk pożaru złomu metalowego poprzez przysypywanie ich piaskiem i podawanie proszku gaśniczego. Ze względu na konieczność częstych podmian ratowników i pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych, w działania zaangażowano kontener z odpowiednim zapasem butli powietrznych z Krakowa. Ponadto dla zastępów ratowniczych na miejscu zorganizowano odpowiednie zaplecze logistyczne i zabezpieczenie medyczne.
W czasie akcji na miejscu obecni byli pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Oświęcimiu. Na bieżąco niezbędne pomiary szkodliwości wydobywających się gazów pożarowych prowadzą inspektorzy WIOŚ w Krakowie. Pracują również strażacy z grupy rozpoznania chemicznego w Krakowie.
Nie ma zagrożenia wybuchem. Nie występują utrudnienia w komunikacji na terenie miasta spowodowane prowadzoną akcją.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto