Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: prezydent Gruzji w hołdzie

Monika Pawłowska
Prezydent Gruzji ( z przodu), duchowni i dyrektor muzeum
Prezydent Gruzji ( z przodu), duchowni i dyrektor muzeum fot. archiwum PMA-B
Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, przedstawiciele Patriarchatu Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, ks. Henryk Paprocki z prawosławnej parafii p.w. św. męczennika archimandryty Grzegorza, autor biografii o świętym oraz Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zapalili znicze w 70 rocznicę śmierci św. Grzegorza Peradze. Święty męczennik prawosławny został zamordowany w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz 6 grudnia 1942 roku.

Panichida czyli prawosławne nabożeństwo żałobne odbyło się w Miejscu Pamięci pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11. Jak podkreślił dyrektor Cywiński, archimandryta Grzegorz poprzez swój olbrzymi wkład intelektualny w teologię, w badania nad historią Kościoła, a także poprzez jego kanonizację, jest prawdopodobnie najbardziej dziś znaną, ale nie jedyną prawosławną ofiarą obozu Auschwitz.

Z kolei prezydent Saakaszwili podkreślił, że gruziński duchowny, a zarazem przedstawiciel polskiej inteligencji trafił do Auschwitz oskarżony m.in. o pomoc Żydom, a jego obozowa historia podobna jest do losów ojca Maksymiliana Kolbe. - Polacy, Gruzini i Żydzi powinni zachowywać te nazwiska w pamięci, po to, by wydarzenia takie nie powtórzyły się w przyszłości - podkreślił prezydent Gruzji.

Grzegorz Peradze urodził się 13 września 1899 r. w Bakurciche w Gruzji. Po studiach teologicznych w Gruzji i Rosji kształcił się na wydziale filologicznym uniwersytetu w Tbilisi. W 1921 wyjechał na studia teologiczne do Berlina, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1926 r. w Bonn obronił doktorat z filozofii. W 1931 r. w Paryżu złożył śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie. W 1933 r. metropolita Dionizy zaprosił go do Warszawy, proponując mu stanowisko zastępcy profesora patrologii i zastępcy kierownika seminarium patrystycznego w Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. 5 maja 1942 r. został aresztowany przez gestapo i zesłany do obozu Auschwitz.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto