Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Przyjeżdżają od 20 lat, by pracować i w ten sposób zachować pamięć o KL Auschwitz

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Pierwsza grupa uczniów z Hanoweru przyjechała do Oświęcimia w 1994 r. Od tamtej pory nieprzerwanie młodzi Polacy i Niemcy spotykają się dwa razy w roku – na przemian w Oświęcimiu i Hanowerze

Pierwsza grupa uczniów z Hanoweru przyjechała do Oświęcimia w 1994 r. Od tamtej pory nieprzerwanie młodzi Polacy i Niemcy spotykają się dwa razy w roku – na przemian w Oświęcimiu i Hanowerze. Jak podkreśla ks. Marian Skóra z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego, jeden z koordynatorów tej współpracy, to nie jest taka zwyczajna międzynarodowa wymiana młodzieży, jakich w ostatnich latach nawiązano bardzo wiele.
Dla młodych Niemców jest to okazja do zwiedzenia i poznania Polski, ale przyjeżdżają tutaj także pracować, by zachować pamięć o tragicznej przeszłości, jaka wydarzyła się w Auschwitz-Birkenau.
I właśnie udział w pracach konserwatorskich na terenie byłego nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady jest jedną z części tej wymiany. – Dla naszych uczniów jest to niezwykłe doświadczenie pracować w takim miejscu – podkreśla Holger Himstedt, jeden z opiekunów grupy z Hanoweru. Jak dodaje, dzięki temu możliwość poznania historii Auschwitz jest jeszcze większa niż podczas normalnego zwiedzania Miejsca Pamięci. W wymianie uczestniczą nie tylko Niemcy, ale również młodzi ludzie, którzy przybyli niedawno do Niemiec i tam się osiedlili. W grupie są m.in. Afgańczyk, Togijczyk i Syryjczyk.
Arjan mieszka w Niemczech od ponad roku. Jest imigrantem z Syrii. Uciekł ze swojego kraju przed wojną. Nie sądził, że zobaczy miejsce, w którym działy się jeszcze większe okrucieństwa.
– Te obrazy pozostaną mi na zawsze w pamięci – 17-latek z Syrii bardzo przeżył wizytę w KL Auschwitz.
W tym roku młodzi Niemcy pracują m.in. przy konserwacji historycznego wagonu na tzw. Judenrampie. – Są bardzo zaangażowani w to, co robią. Jest to na pewno też duża pomoc dla muzealnych służb konserwatorskich – uczniów z Hanoweru chwali Dawid Pasierb z pracowni konserwatorskiej Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Stephan Spiess, nauczyciel przedmiotów zawodowych w szkole w Hanowerze, który także od kilku lat uczestniczy w roli opiekuna w wymianie jest przekonany, że dla Niemców jest to doświadczenie, które będzie rzutowało na ich postawy w przyszłości. – Jest to w części młodzież z trudnych środowisk. Dla nich praca tutaj to także element przygotowania do zawodu i dalszego życia – zwraca uwagę niemiecki nauczyciel, który sam ma związki z Polską. Jego ojciec pochodzi z okolic Opola.
Młodzi Niemcy pracują też m.in. w Wiosce Dziecięcej im. Janusza Korczaka w Rajsku, a w tym roku dodatkowo na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu, gdzie naprawiają urządzenia na szkolnym placu zabaw. W szkole się cieszą, bo plac ze względu na stan technicznych części urządzeń był od dłuższego czasu zamknięty. Razem z młodzieżą z Hanoweru pracują uczniowie szkoły salezjańskiej. – Mamy trochę problemów z językiem, ale jakoś się dogadujemy. Poza tym całkiem dobrze się nam razem pracuje – mówi Andrzej Książek, uczeń klasy stolarskiej.
Zdaniem ks. Skóry to ważne, że młodzi Niemcy i Polacy potrafią razem pracować i to w takich miejscach. Auschwitz to także dla niego szczególny symbol. W tym obozie na tyfus zmarła jego babcia. – Dla obecnego i przyszłych pokoleń jest ważne, aby Auschwitz pozostało symboliczną przestrogą – dodaje salezjanin.
Poza pracą w ramach dwutygodniowego projektu młodzież z Hanoweru zwiedziła Muzeum Auschwitz, Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz wystawę „Klisze Pamięci” Mariana Kołodzieja w Harmężach.
Praca i edukacja
A Inicjatorem wymiany szkół z Oświęcimia i z BBS 6 Hanowerjest Jürgen Riechers z Hanoweru.
Przez pierwszych 10 lat z niemiecką szkołą współpracował Powiatowy Zespół nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Oświęcimiu, a od 2004 r. w projekcie „Auschwitzbegegnungsprojekt” bierze udział Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego.
A Dotąd w tej wymianie wzięło udział ponad 2000 młodzieży z Polski i Niemiec.
Spotkania odbywają się dwa razy w roku – na wiosnę w Polsce i na jesieni w Niemczec h. Istotnymi elementami wymiany są wspólna praca i edukacja. Młodzi ludzie z Niemiec pracują wspólnie m.in. na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz poznają historię Miejsca Pamięci i zbrodni nazistowskich.
A W tym roku wymiana prowadzona jest w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Fundacji Bethe „Zachować pamięć”, które dofinansowują to przedsięwzięcie w całości.
W ramach obecnego projektu młodzież niemiecka przebywa dwa tygodnie w Polsce od 27 maja do 10 czerwca. Z Hanoweru przyjechało 18 uczniów i sześciu opiekunów. Ponadto uczestniczy w nim 18 uczniów szkoły salezjańskiej z trzema opiekunami. Kierownikiem wymiany ze strony niemieckiej jest Claus-Dieter Schütte, a polskiej ks. Marian Skóra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto