Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Rośnie liczba odwiedzających Muzeum Auschwitz, chociaż wciąż daleko do frekwencji sprzed pandemii [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Po dwóch latach znaczącego spadku frekwencji odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau ich liczba zaczyna stopniowo rosnąć
Po dwóch latach znaczącego spadku frekwencji odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau ich liczba zaczyna stopniowo rosnąć Archiwum Gazeta Krakowska / Bogusław Kwiecień / zdjęcie ilustracyjne
Po dwóch latach znaczącego spadku frekwencji odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau ich liczba zaczyna stopniowo rosnąć. W tym roku do maja Miejsce Pamięci odwiedziło prawie 300 tys. osób. Do danych z rekordowego roku 2019 wciąż jednak daleko. Wtedy liczba odwiedzających wyniosła przeszło 2,3 mln.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Spadek frekwencji w Muzeum Auschwitz podczas pandemii

Pandemia koronawirusa miała ogromny wpływ na liczbę odwiedzających tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W 2020 i 2021 roku odwiedziło je nieco ponad pół miliona osób. Dla porównania w rekordowym 2019 roku ta liczba sięgnęła 2 mln 320 tys. i była wyższa w porównaniu do 2018 o blisko 170 tys. odwiedzających. Cała miniona dekada była okresem stałego wzrostu frekwencji w Miejscu Pamięci.

W ostatnich miesiącach wraz ze zniesieniem ograniczeń pandemicznych pojawiła się tendencja wzrostowa. W tym roku do maja PMAB odwiedziło prawie 300 tys.

– Nadal nie osiągnęliśmy stanu sprzed pandemii, jednak sytuacja jest lepsza, niż mogliśmy się spodziewać. Ostatnie miesiące pozwalają patrzeć w przyszłość z nieco większym optymizmem. Mieliśmy już dni, kiedy Miejsce Pamięci odwiedzało dziennie 5-6 tysięcy osób, czyli przekraczamy 50-60 procent frekwencji sprzed pandemii

- wylicza dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Jak podkreślił podczas ostatniej Rady Muzeum pozwala to odbudowywać stabilność finansową instytucji i wracać do form edukacji sprzed pandemii. Większość działań realizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w ub. roku odbywało się w trybie online.

Pandemia pokazała jednocześnie na znaczenie wykorzystania nowych technologii w edukacji o Auschwitz i Holokauście. Muzeum wraz Fundacją Auschwitz-Birkenau pracuje obecnie m.in. nad dwoma projektami, tj. zwiedzaniu online z przewodnikiem terenów byłego obozu, z czym wiąże się objęcie całego terenu Miejsca Pamięci dobrej jakości sygnałem internetowym, a także cyfrowej rekonstrukcji terenu byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Jednocześnie trwa budowa nowego Centrum Obsługi Odwiedzających na terenie dawnej bazy PKS przy ul. Więźniów Oświęcimia.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto