Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Stowarzyszenie Auschwitz Memento przywraca pamięć o bohaterach walczących z okupantem i niosących pomoc więźniom obozu [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Przez wiele lat jedynym śladem, który przypominał o ludziach konspiracji walczących pod drutami Auschwitz był pomnik, który w 2006 roku staraniem Towarzystwa Miłośników Bielan stanął w centralnym punkcie wsi
Przez wiele lat jedynym śladem, który przypominał o ludziach konspiracji walczących pod drutami Auschwitz był pomnik, który w 2006 roku staraniem Towarzystwa Miłośników Bielan stanął w centralnym punkcie wsi Archiwum Gazety Krakowskiej / Bogusław Kwiecień
Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Centrum Dokumentacji „Nieobojętni spod Auschwitz” prowadzi projekt, którego celem jest przypomnienie postaci bohaterskich mieszkańców ziemi oświęcimskiej działających w czasie II wojny światowej w konspiracji, aby nieść pomoc więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

100 bohaterów wojennych, którzy działali w sąsiedztwie KL Auschwitz-Birkenau

Stowarzyszenie Auschwitz Memento od blisko dwóch miesięcy przedstawia w internecie - na swojej stronie i Facebooku sylwetki bohaterów wojennych, którzy działali w sąsiedztwie KL Auschwitz-Birkenau, narażając każdego dnia swoje życie i bliskich.

- Do końca listopada przedstawimy w sumie 100 biogramów bohaterów wojennych, przywracając tym samym pamięć o tych ludziach

- mówi Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz-Memento.

Jak dodaje, w okresie PRL-u pamięć o nich i tym co robili w czasie niemieckiej okupacji została zepchnięta całkowicie w niebyt. W pierwszych latach po wojnie nie było zresztą bezpiecznie chwalić się swoją przeszłością w Armii Krajowej.

Później także historycy nie bardzo interesowali się losami tych bohaterów. Większość z nich nie doczekała się żadnych odznaczeń ani nawet uznania za swoją bohaterską postawę w walce z niemieckim okupantem. Z czasem umierali i ślady się urywały. Do dzisiaj duża część tej grupy żołnierzy AK nie jest znana szerzej opinii publicznej.

Stara się to zmienić m.in. przez wspomniany projekt Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Efektem tego był wcześniej fabularyzowany film dokumentalny pt. „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”, przedstawiający oddział Armii Krajowej "Sosienki", który walczył z niemieckim okupantem pod drutami KL Auschwitz.

Pomagał więźniom, organizował ucieczki z obozu, informował świat o niemieckich zbrodniach. – Ludzie, którzy do niego trafiali rekrutowali się spośród mieszkańców Bielan, Zasola, Kańczugi, Jawiszowic, Oświęcimia – podkreśla Marcin Dziubek, historyk, który prawie 20 lat temu zajął się nieznanymi losami i czynami oddziału "Sosienki".

Powstał on w 1943 roku, a dowodził nim Jan Wawrzyczek ps. „Danuta”, „Marusza”. Nie była to regularna leśna partyzantka. Uczestnicy konspiracji na co dzień normalnie żyli, część pracowała w niemieckich przedsiębiorstwach, wykorzystując to w konspiracyjnej działalności. Oddział liczył od 50 do 70 żołnierzy. O ich losach opowiada także książka „Niezłomni z oddziału Sosienki” autorstwa Marcina Dziubka wydana przy udziale Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Powinni mieć na zawsze miejsce w historii

Stowarzyszenie zwraca uwagę na duży odzew dotyczący obecnie prowadzonego projektu. Są to m.in. bardzo wzruszające wpisy w komentarzach pod prezentowanymi sylwetkami ze strony krewnych w kolejnych pokoleniach, czy osób, które je znały.

- Postacie, które przybliżamy to bez wątpienie są wzorce osobowe, ludzie, którzy na zawsze powinni mieć miejsce w lokalnej historii, chociażby przez fakt, że mogą być patronami ulic czy placów

- dodaje Bogdan Wasztyl.

Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto