Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Tablica na ul. Berka Joselewicza z jednym istotnym niedopowiedzeniem

Bogusław Kwiecień
Żydowska świątynia została spalona i zburzona przez Niemców 29 listopada 1939 roku. Okazuje się, że taka wersja dotycząca jej zniszczenia jest tylko w języku polskim. W angielskiej, jak wynika z opisu, dokonali tego naziści

W miejscu dawnej wielkiej synagogi na ul. Berka Joselewicza stoi tablica historyczna opisująca losy tej żydowskiej świątyni, która została spalona i zburzona przez Niemców 29 listopada 1939 roku. Okazuje się, że taka wersja dotycząca jej zniszczenia jest tylko w języku polskim. W angielskiej, jak wynika z opisu, dokonali tego naziści.

– Rzecz w tym, że brakuje słowa niemieccy – mówi Zygmunt Wiśniewski, mieszkaniec Oświęcimia, który zwrócił na ten fakt uwagę.
W jego opinii, jest to istotne niedopatrzenie. – Jest to jedno z tych miejsc, które często jest odwiedzane przez zagraniczne wycieczki i indywidualnych turystów z zagranicy na Starym Mieście – zaznacza oświęci­mianin. Obawia się, że wielu z turystów może odnieść wrażenie, że za tymi anonimowymi nazistami mogą stać Polacy.

Jak dodaje, w najbliższych miesiącach liczba obcokrajowców w tej części Oświęcimia będzie jeszcze większa w związku z otwarciem w połowie roku hotelu Hampton by Hilton, którego budowa dobiega końca na sąsiedniej ul. Dąbrowskiego.

Pieczę nad terenem, na którym stoi tablica, sprawuje Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, instytucja kulturalno-edukacyjna, która zajmuje się popularyzacją historii i tradycji Żydów w Małopolsce zachodniej. – Nie jest to nieprawdziwa informacja. Nazis to skrót od Narodowosocja­listycznej Niemieckiej Partii Robotników – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor oświęcimskiej placówki.

Przypomina, że tablica stoi od 10 lat i do tej pory nikt nie zwrócił na ten fakt uwagi. Przypuszcza, że sprawa wyszła obecnie w związku toczącą się gorącą dyskusją w Polsce o zakazie używania terminów „polskie obozy śmierci”.

Przyznaje jednak, że sam jest zwolennikiem pełnego i jasnego nazewnictwa w takich przypadkach.
– Na wiosnę planujemy wymianę tablic, więc będzie okazja do zrobienia korekty – dodaje dyrektor Centrum Żydowskiego.

Druga podobna tablica tej placówki znajduje się na cmentarzu żydowskim przy ul. Dąbrowskiego. Tutaj nie ma już żadnych wątpliwości, zarówno w języku polskim, jak i angielskim jest informacja, że cmentarz został zniszczony przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej.

Zdaniem wielu oświęcimian, korekty wymagają także napisy na tablicach kierujących do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birke­nau. W tej chwili na nich także próżno szukać określenia, że chodzi o niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto