Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Uwaga na hakerów okradających konta bankowe. Nieostrożny 21-latek zainstalował aplikację i stracił 2 tys. złotych

OPRAC.: Monika Pawłowska
Policjanci szukają hakera, który z konta 2-letniego oświęcimianina ukradł 2 tys. złotych.
Policjanci szukają hakera, który z konta 2-letniego oświęcimianina ukradł 2 tys. złotych. KPP Oświęcim
Oświęcimscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, prowadzą czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy, który z konta bankowego 21-letniego oświęcimianina ukradł 2 tys. złotych. Haker podał się za pracownika banku i poinformował młodego mężczyznę, że w telefonie komórkowym z którego korzysta, znajduje się wirus.

Łatwowierność 21-latka z Oświęcimia powodem utraty pieniędzy

Do przestępstwa doszło w ubiegłą środę (21 kwietnia 2021). Przed południem z mieszkańcem Oświęcimia telefonicznie skontaktował się mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik banku.

- Podczas rozmowy poinformował on oświęcimianina, iż aplikacja z której korzysta podczas transakcji bankowych, jest zawirusowana, przez co może stracić pieniądze

– mówi Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - Przekazał również, że wirusa z telefonu usunie dział techniczny banku. Poinstruował 21-latka, aby ten pobrał wskazaną aplikację na swój telefon komórkowy – dodaje.

Młody mężczyzna zainstalował aplikację na swoim telefonie po czym wyświetlił mu się numer ID, który przekazał „pracownikowi banku”. Chwilę później otrzymał wiadomość SMS z zapytaniem, czy wyraża zgodę na dostęp innego urządzenia do jego telefonu.

- Mężczyzna potwierdził zgodę sądząc, że w ten sposób umożliwia dostęp do telefonu pracownikowi banku, aby ten mógł usunąć wirusa

– relacjonuje Małgorzata Jurecka. - Po chwili poszkodowany zaczął otrzymywać wiadomości o wypłatach pieniędzy z konta, a kiedy chciał ponownie wejść na swoje konto bankowe dostęp był już zablokowany – dodaje.

Zaniepokojony poszedł wyjaśnić sprawę do banku. Jedyne, co się udało, to wstrzymać kolejne transakcje. Okazało się, że sprawca z konta pokrzywdzonego zdołał przelać 2 tys. zł.

Prosto z banku poszedł zgłosić kradzież na policję.

Ostrożność i rozwagę zalecają policjanci i pracownicy banków

Nie pierwszy to raz banki i policjanci apelują do internautów o ostrożność, gdyż hakerzy wykorzystują różne sposoby, aby dostać się do pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych.

- Gdy na telefon dzwoni nieznany numer, nigdy nie należy podawać swoich danych osobowych

– przestrzega Małgorzata Jurecka. - Tym bardziej haseł dostępu do konta, czy też wykonywać poleceń związanych z instalacją aplikacji na swoim telefonie czy w komputerze. Wtedy najlepiej skontaktować się z pracownikiem banku dzwoniąc na znany sobie numer i sprawdzić tożsamość pracownika oraz ustalić czy istnieje problem dotyczący bezpieczeństwa transakcji bankowych wykonywanych przez Internet – dodaje.

Należy również pamiętać, że pracownicy banku nie proszą przez telefon, aby dokonać instalacji aplikacji.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

FLESZ - Nowe przepisy ubezpieczeniowe dla bezrobotnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto