Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence i prezydent Andrzej Duda odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny

Bogusław Kwiecień
Jarosław Praszkiewicz/PMAB
Przed Ścianą Straceń, która znajduje się na dziedzińcu Bloku 11, przywódcy państw złożyli wieńce z kwiatów w barwach narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence z małżonką i prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Na teren byłego obozu weszli przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Przed Ścianą Straceń, która znajduje się na dziedzińcu bloku 11, prezydenci złożyli wieńce z kwiatów w barwach narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych. W tym miejscu w czasie istnienia obozu Niemcy rozstrzelali 5,5 tysiąca osób, głównie Polaków. Prezydenci oddali tutaj hołd wszystkim ofiarom obozu. Goście odwiedzili także celę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Auschwitz. Znajduje się ona w podziemiach bloku 11.

Prezydenci zwiedzili też stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów, którą w poobozowym bloku 27 przygotował instytut Yad Vashem. W budynku pierwszej komory gazowej i krematorium na terenie Auschwitz I Agata Kornhauser-Duda i Karen Pence pozostawiły po jednej czerwonej róży.

Następnie odwiedzili były obóz Auschwitz II-Birkenau. Zobaczyli m.in. wagon towarowy stojący na rampie wyładowczej, na którą od maja 1944 r. wjeżdżały transportu deportowanych do obozu - przede wszystkim Żydów, głównie z Węgier oraz likwidowanego getta Litzmannstadt, ale także m.in. Polaków deportowanych do Auschwitz z Powstania Warszawskiego. Na rampie lekarze SS dokonywali selekcji przywożonych Żydów kierując zwykle większość z deportowanych na natychmiastową śmierć w komorach gazowych.

Na rampie dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński pokazał gościom jeden z oryginalnych paszportów pochodzących z tzw. Archiwum Eissa, które dokumentuje akcję ratunkową prowadzoną w okresie II wojny światowej z Berna przez ówczesnego polskiego ambasadora Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów oraz współpracujące z nimi organizacje żydowskie. W czasie tej akcji wystawiono kilka tysięcy uzyskanych nielegalnie paszportów Ameryki Łacińskiej, ratując życie wielu setkom osób. Dokumenty te udało się odzyskać dzięki wspólnym działaniom Ambasady RP w Bernie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w którego Archiwum będą one badane i konserwowane.

Prezydenci zobaczyli także ruiny komory gazowej i krematorium III. Następnie na Pomniku Ofiar złożyli znicze. Na zakończenie wizyty prezydent Andrzej Duda, wiceprezydent Mike Pence oraz ich małżonki wpisali się do księgi pamiątkowej Muzeum.
„Stoimy na straży pamięci i prawdy o ludobójstwie, które popełniono tu, w największym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, który jest symbolem Holokaustu, miejscem zagłady Żydów, męczeństwa Polaków, Porajmos Roma i Sinti, masowej śmierci jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodowości. Nigdy nie ustaniemy w walce ze złem” – napisała polska para prezydencka.

„Niech Auschwitz przypomina wszystkim ludziom we wszystkich czasach, że milczenie w obliczu zła doprowadza do jego triumfu” – napisał wiceprezydent USA z małżonką.

– Jestem szczególnie zadowolony, że wiceprezydent Mike Pence oraz polski prezydent Andrzej Duda znaleźli w swoim bardzo napiętym kalendarzu czas na odwiedzenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. 74 lata po wyzwoleniu tego obozu koncentracyjnego i zagłady, tego straszliwego miejsca, gdzie zamordowano ponad milion niewinnych Żydów, Polaków, Romów i Sinti, sowieckich jeńców i innych, wciąż staramy się zrozumieć to straszne okrucieństwo – powiedział Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów stojący na czele Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation (USA), która w Stanach Zjednoczonych wspiera misję polskiej Fundacji Auschwitz-Birkenau.

– Oddanie hołdu ofiarom zbrodni przez wiceprezydenta Pence’a i prezydenta Dudę pokazuje też zaangażowanie w zachowanie pamięci o Auschwitz, a także znaczenie przypominania światu o tym, co się tu wydarzyło. Znając przeszłość jesteśmy lepiej przygotowani do tego, aby takie zbrodnie nigdy więcej nie miały miejsca – dodał Ronald S. Lauder.

Wśród gości byli także m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich i franciszkanin o. Piotr Cuber, gwardian w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co zabija Polaków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcim. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence i prezydent Andrzej Duda odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto