Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: zabytkowy cmentarz to jedna wielka ruina

Monika Pawłowska
Józef Żyła z Oświęcimia z przerażeniem obserwuje walący się mur cmentarny
Józef Żyła z Oświęcimia z przerażeniem obserwuje walący się mur cmentarny Monika Pawłowska
Rozwalający się mur cmentarny, spadające na pomniki konary drzew, dziurawe płytki chodnikowe, sterty śmieci, puszki piwa, toaleta w krzakach... - tak wygląda najstarsza oświęcimska nekropolia. "Gazeta Krakowska" zaalarmowana przez grupę mieszkańców miasta postanowiła przyjrzeć się założonemu w pierwszej połowie XIX wieku cmentarzowi.

Gdy wchodzimy na cmentarz, w oczy rzucają się ogromne, niczym nie osłonięte kontenery na śmieci. Sterty wypalonych zniczy, zwiędłych wiązanek, wysypują się z pojemników. Za cmentarną bramą też bałagan. Stare, połamane płytki chodnikowe, bajoro przy wodociągu. - Między grobami woda była po kostki - mówi Józef Żyła z Oświęcimia. - Nie ma odprowadzenia deszczówki, to woda stoi. Strażacy już tu dwa razy wodę wypompowywali - dodaje.

Wybory 2010 w Oświęcimiu: prezydencka debata na uczelni

Pan Józef, podobnie jak niemal wszyscy, którzy mają groby swoich bliskich na najstarszym oświęcimskim cmentarzu, jest zbulwersowany postawą gospodarzy nekropolii. - Za wykopanie grobu to od razu wystawiają rachunek, ale jak trzeba porządek zrobić, to nie ma komu - mówi pan Józef. - Na cmentarzu komunalnym są nowe chodniki, a nawet monitoring, a tu co? Jeden wielki bałagan. Nawet walący się mur nie robi na nikim wrażenia - dodaje.

Pan Józef zwraca uwagę na osuwającą się skarpę. Krzaki po pas, sterty śmieci i stara szopa, przed którą ludzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. - Jest XXI wiek, a tu nie ma gdzie iść, jak człowieka przyciśnie - mówi oburzona Irena Irzyk z Oświęcimia. - Postawili toalety we Wszystkich Świętych i tyle. Skandal - dodaje. Mieszkańcy skarżą się na gospodarza cmentarza i proboszcza parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. - Nie robi nic - mówi Marian Bartel z Oświęcimia. - Jak mi konary rozbiły pomnik, to pisałem do proboszcza, nawet go tu ściągnąłem. Powiedział, że stare drzewa i pęknięte pomniki zmarłym nie przeszkadzają - dodaje starszy pan. O ile spróchniałe drzewa podlegają ochronie i zgodę na ich wycięcie musi wydać konserwator zabytków, to za porządek na cmentarzu odpowiedzialny jest gospodarz.

- Jest raczej czysto - mówi Augustyn Kowalczyk, gospodarz nekropolii. - Ja bałaganu nie robię, tylko ludzie. Z pretensjami proszę iść do proboszcza - ucina. Mimo wielu prób nie udało nam się porozmawiać z ks. Jerzym Brońką. Ale sprawdziliśmy ile kosztują przenośne toalety. Wersja standardowa to wydatek rzędu 2,4 tys. złotych. - Wynajem na rok plus serwis i sprzątanie 1800 złotych - informuje Krzysztof Drzyżdżyk z Zakładu Usług Komunalnych w Oświęcimiu. Czy to za wiele?

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:Bestialski napad na sąsiada
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto