Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Zarząd powiatu planuje połączenie dwóch szkół

Bogusław Kwiecień
Uczennice PZ nr 5 chwalą sobie naukę w swojej szkole
Uczennice PZ nr 5 chwalą sobie naukę w swojej szkole Sławomir Bromboszcz
Plan zarządu powiatu zakłada przeniesienie klas z „budowlanki” do Powiatowego Zespołu nr 3. Obaw o pracę nie kryją nauczyciele w PZ nr 5. Uważają, że to może krok do likwidacji tej placówki

Szykują się duże zmiany w oświacie w powiecie oświęcimskim. Nauczyciele boją się, że dla nich mogą skończyć się utratą miejsc pracy.

Zarząd Powiatu w Oświęcimiu, który tłumaczy proponowane przekształcenia względami demograficznymi i ekonomicznymi, chce połączyć Powiatowy Zespół nr 5 Szkół Budowlanych, Powiatowy Zespół nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. Razem od 1 września 2017 roku mają utworzyć Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Zgodnie z tymi planami, klasy z oświęcimskiej „budowlanki” mają być przeniesione do budynku PZ nr 3.

Krok do likwidacji?

Nauczyciele w PZ nr 5 na razie nie chcą wypowiadać się oficjalnie, ale według części z nich jest to faktycznie krok do likwidacji ich placówki. – Dwa lata i nie będzie naszej szkoły – uważa jeden z nich. Nie wyobraża sobie, że w jednej siedzibie uda się zmieścić ponad 1000 uczniów.

W tej chwili w PZ nr 5 uczy się 318 uczniów, a w PZ nr 3 jest ich 751. – Zapowiada się, że na potrzeby nowych klas wyremontowane zostaną pomieszczenia w CKP, ale tam takich nie ma – uważają nauczyciele z „piątki”. – Czy będziemy się uczyć na dwie zmiany? – pytają. Obawiają się, że takiej liczbie młodzieży nie uda się zapewnić odpowiednich warunków kształcenia. – W takiej sytuacji może się okazać, że kolejne roczniki absolwentów gimnazjów będą omijać naszą szkołę – uważają nauczyciele w PZ nr 5.

O losy szkoły martwią także uczniowie i ich rodzice. Wczoraj ich przedstawiciele byli na spotkaniu w oświęcimskim starostwie. Marta Kopacz i Joanna Harłacz chwalą sobie naukę w „budowlance”.

Decydująca demografia

Starosta oświęcimski Zbigniew Starzec przekonuje, że proponowane zmiany wynikają ze względów demograficznych. Na koniec tego roku szkolnego PZ nr 5 opuszczą cztery oddziały, a na ich miejsce według prognoz może zostać utworzony jeden. W starostwie wyliczyli, że liczba uczniów w tej placówce spada systematycznie w ostatnich latach. W roku szkolnym 2010/2011 było ich 545, a – dla porównania – w roku 2015/2016 - 374.

A co z obawami nauczycieli o utratę pracy? – Proponowane zmiany zmierzają właśnie do tego, aby zagospodarować ich maksymalnie – przekonuje starosta.

Jak dodaje, ostatecznie to jednak od Rady Powiatu zależy, czy będzie „zielone światło” dla tych przekształceń. Sesja, której jednym z punktów będzie sprawa przyszłości trzech powiatowych placówek, odbędzie się jutro.
Wątpliwości nie kryje Kazimierz Homa z klubu Platformy Obywatelskiej, będącej w opozycji do rządzącego w powiecie Prawa i Sprawiedliwości. Wskazuje m.in. na różne profile kształcenia w obu szkołach.

– Także sprawa zmian w całym systemie oświaty podjętych przez obecny rząd każe się zastanowić, czy nie jest to przedwczesna decyzja – mówi radny PO.

Podobnego zdania jest Paweł Kobielusz z SLD. – Myślę, że pod względem liczby uczniów sytuacja w „budowlance” nie jest tak zła, jak ją się przedstawia – uważa radny.

W radzie powiatu większość posiada jednak rządzące PiS.

Budynek po PZ nr 5 ma być przekazany na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

Za mało uczniów

„Ósemka” w likwidacji

- Do historii przechodzi Powiatowy Zespół nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku. Do końca tego roku szkolnego naukę zakończy ostatnia klasa. Władze powiatu decyzję o wygaszeniu „ósemki” tłumaczyły brakiem zainteresowania kształceniem w tej szkole, co skutkowało brakiem naboru uczniów w latach szkolnych 2014/2015, 2015/2016 oraz 2016/2017. W ciągu ostatnich lat liczba uczniów w szkołach wchodzących w skład PZ nr 8 systematycznie malała.

- W 2011 roku z powodu małej liczby uczniów została zlikwidowana inna powiatowa placówka: Powiatowy Zespół nr 7 Szkół Agrotechnicznych i Zawodowych w Jawiszowicach. W tej szkole liczba oddziałów z 19 w roku szkolnym 2004/2005 spadła do 10 w roku 2010/2011.

Niekorzystne prognozy

- Z danych starostwa wynika, że niekorzystnie będą kształtować się także prognozy co do liczby uczniów kończących gimnazja na terenie powiatu oświęcimskiego, którzy mogliby zasilić placówki ponadgimnazjalne. W roku szkolnym 2015/2016 było 1431 absolwentów, w 2017 roku będzie ich 1345, w 2018 – 1343, a w 2019 – 1313.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto