Oświęcim. Zmarł Wiesław Konrad Czarnik, nauczyciel, działacz związkowy i samorządowy, radny Powiatu Oświęcimskiego

Oprac. Bogusław Kwiecień
Zmarł Wiesław Konrad Czarnik, wieloletni nauczyciel, działacz patriotyczny, samorządowiec, radny Powiatu Oświęcimskiego
Zmarł Wiesław Konrad Czarnik, wieloletni nauczyciel, działacz patriotyczny, samorządowiec, radny Powiatu Oświęcimskiego Zbiory prywatne
Udostępnij:
W wieku 75 lat zmarł Wiesław Konrad Czarnik, wieloletni nauczyciel, działacz patriotyczny, samorządowiec, radny Powiatu Oświęcimskiego. Był członkiem NSZZ „Solidarność”, w latach 1981-1989 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Oświęcimiu. Był także jednym z założycieli w 1989 roku Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Samorządowiec i działacz NSZZ "Solidarność"

Wiesław Konrad Czarnik urodził się w 1946 roku w Oświęcimiu. Mówił o sobie: Jestem z dziada pradziada od strony ojca jak i matki – synem Ziemi Oświęcimskiej.

Ukończył Akademię Pedagogiczną w Krakowie. Jako nauczyciel uzyskał specjalizację zawodową i tytuł profesora szkoły średniej. Po studiach podjął pracę jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Oświęcimiu, a następnie po trzech latach przeniósł się do Zespołu Szkół Zawodowych Zakładów Chemicznych „Oświęcim”. Ostatnie lata w pracy nauczycielskiej spędził w Zespole Szkół Zawodowych w Bieruniu.

Od 1980 roku był członkiem NSZZ „Solidarność”. W latach 1981-1989 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Oświęcimiu liczącej 870 członków.

W 1989 roku powołał Komitet Obywatelski „Solidarność”, zostając jego pierwszym przewodniczącym. W 1990 roku założył w Oświęcimiu Porozumienie Centrum, którego był członkiem Rady Naczelnej.

W latach 1991 - 1993 pracował w Urzędzie Miejskim w Oświęcimiu.

- Jako naczelnikowi Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Oświęcimiu przypadł mi zaszczyt wykonania uchwały Rady Miasta – usunięcie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej 7 listopada 1991 roku

- wspominał Wiesław Konrad Czarnik.

Miał także swój udział w utworzeniu na oświęcimskim zamku Zbiorów Historyczno-Etnograficznych, które stały się zalążkiem przyszłego Muzeum Zamek.

Jak mówił, z urzędu musiał odejść z przyczyn politycznych, a powodem było m.in. usunięcie w 1991 roku ze stanowiska dyrektora Biblioteki Publicznej aparatczyka PZPR-owskiego, a z kolei powrotowi do macierzystej szkoły Technikum Chemicznego sprzeciwiał się postkomunistyczny ZNP.

Wtedy zajął się działalnością gospodarczą i polityczną. Był członkiem Rady Naczelnej Ruchu Katolicko-Narodowego. W 1994 roku założył Klub „Gazety Polskiej” w Oświęcimiu. Przed wyborami prezydenckimi w 1995 r. działał w Komitecie Wyborczym Jana Olszewskiego w Oświęcimiu, a po wyborach w Ruchu Odbudowy Polski. Jako przewodniczący ogniwa Ziemi Oświęcimskiej ROP, był członkiem Zarządu Wojewódzkiego ROP oraz członkiem Rady Naczelnej ROP.

Został radnym Powiatu Oświęcimskiego I kadencji w latach 1998 - 2002.

Za swoją działalność patriotyczną i związkową był wielokrotnie odznaczany, m.in. niedawno otrzymał Krzyż Wolności I Solidarności, który w imieniu Prezydenta RP wręczył mu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie