Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcimska uczelnia jest młoda, ale z ambicjami

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Nowa rektor dr Sonia Grychtoł i prof. Witold Stankowski, którego kadencja dobiega końca
Nowa rektor dr Sonia Grychtoł i prof. Witold Stankowski, którego kadencja dobiega końca Materiały Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu
To jest szczególny rok dla Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, która obchodzi jubileusz 15-lecia. Jest ciągle młodą uczelnią, ale z dużymi ambicjami. Kształcić tutaj chce się coraz więcej młodych ludzi, przybywa kierunków. Jej mury opuściło już prawie 4 tys. absolwentów.

Z powodu pandemii koronawirusa nie dojdzie do skutku wiele wydarzeń, które planowano w związku z jubileuszem, ale zajęcia na uczelni trwają zdalnie cały czas. W ostatnich dniach w ten sam sposób odbyły się obrony prac licencjackich i magisterskich.

Jednocześnie rozpoczęła się już rekrutacja na kolejny rok akademicki, który oświęcimska Alma Mater rozpocznie już z 20 kierunkami, w tym nowym - ratownictwem medycznym.

Można już powiedzieć, że Oświęcim stał się także miastem studentów

– zauważa prof. Witold Stankowski, niedługo odchodzący rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej.

Z pomocą byłych więźniów Auschwitz

Powołanie wyższej uczelni w Oświęcimiu było wspólnym pomysłem ówczesnych władz powiatu oświęcimskiego, województwa małopolskiego i miasta. Przekonanie ministerialnych urzędników nie było jednak łatwe. W sukurs samorządowcom przyszli wówczas m.in. byli więźniowie I transportu do KL Auschwitz, którzy 14 czerwca 1940 roku zostali osadzeni przez Niemców w przedwojennych budynkach dzisiejszej uczelni przy ul. Kolbego.

- Jej powołanie będzie spełnieniem naszego testamentu, aby w miejscu, w którym zostaliśmy uwięzieni jako młodzi ludzie, mogły kształcić się kolejne młode pokolenia – przekonywali wówczas byli więźniowie KL Auschwitz.

Formalnie uczelnia wtedy jeszcze jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa rozpoczęła działalność 1 lipca 2005 roku. Nawiązaniem do historii było przyjęcie przez oświęcimską uczelnię imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w 2010 roku, jako pierwszą w Polsce.

Od trzech do 20 kierunków

Pierwszym rektorem został prof. Lucjan Suchanek. Na początek otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodę na prowadzenie trzech kierunków. W kolejnych latach przybywały kolejne.

W ciągu ostatnich ośmiu lat uruchomiliśmy 14 nowych kierunków

– zaznacza rektor oświęcimskiej uczelni.

Uczelnia kształci na studiach magisterskich, inżynierskich i licencjackich. W ostatnich latach uruchomiono tutaj m.in. takie kierunki jak: zarządzanie i inżynieria produkcji, zarówno na poziomie licencjanckim jak i magisterskim, informatykę, mechatronikę, finanse i rachunkowość, dietetykę, bezpieczeństwo wewnętrzne.

Jeśli chodzi o studia drugiego stopnia, czyli kończące się zdobyciem tytułu magistra to obok wspomnianych inżynierskich jest wśród nich politologia, pielęgniarstwo, pedagogika, ekonomia. Wszystkie – jak podkreślają w MUP - mają profil praktyczny, co stanowi jeden z jej atutów przyciągających tutaj młodych ludzi do studiowania. W tej chwili kształci się tutaj blisko 1800 studentów. MUP ma nawiązaną współpracę z kilkunastoma uczelniami zagranicznymi.

- To był bardzo pozytywny czas dla uczelni, dużo się wydarzyło – ocenił osiem lat kończącej się podwójnej kadencji prof. Witold Stankowski.

Jego następczyni dr Sonia Grychtoł, będąca dotychczas prorektorem ds. studentów swoją nową funkcję obejmie 1 września. Jak podkreśla, decyzję kolegium elektorów przyjęła z wielką satysfakcją.

Jednocześnie mam świadomość, że kierowanie uczelnią, która zdobyła już sobie liczącą pozycję i jest rozpoznawalna w całej Polsce, będzie dużym wyzwaniem

- wyznaje rektor-elekt dr Sonia Grychtoł.

Zapowiada, że będzie starała się kontynuować przyjętą misję, ale ma też swoje pomysły na dalszy rozwój. - Poza dydaktyką będziemy chcieli ukierunkować się na nadanie uczelni charakteru jednostki badawczej – zaznacza dr Sonia Grychtoł.

Jak dodaje, atutem MUP ma być nie tylko fakt, że jest „uczelnią na wyciągnięcie ręki”, czyli ze względu na możliwość studiowania blisko domu przez wielu młodych ludzi z Małopolski zachodniej i Śląska, ale także coraz wyższy poziom.

Temu ma służyć także rozbudowa zaplecza. Trwa właśnie adaptacja trzeciego budynku na potrzeby uczelni. Jej zakończenie przewidziane jest w połowie 2021 roku.

FLESZ: Oddając krew ratujesz życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcimska uczelnia jest młoda, ale z ambicjami - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto