Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcimski Instytut Praw Człowieka przyznał Nagrody Nieobojętności. Wśród laureatów jest Iga Świątek numer 1 tenisistek na świecie. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Iga Świątek, która została laureatką w kategorii "Postać" nie mogła przybyć na spotkanie w Oświęcimiu z racji obowiązków, ale przesłała pismo
Iga Świątek, która została laureatką w kategorii "Postać" nie mogła przybyć na spotkanie w Oświęcimiu z racji obowiązków, ale przesłała pismo Małgorzata Latawiec / Oświęcimski Instytut Praw Człowieka
Po raz kolejny w Oświęcimiu wręczone zostały Nagrody Nieobojętności przyznawane przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka. W kategorii "Postać" laureatką została Iga Świątek, numer 1 światowego rankingu tenisistek, a w kategorii "Inspiracje" przedsiębiorca Piotr Knast.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Spotkanie laureatów konkursu w Galerii Książki w Oświęcimiu

Nagroda Nieobojętności OIPC przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do upowszechniania idei praw człowieka i wartości humanizmu. Jej nazwa nawiązuje do słów - wezwania Mariana Turskiego wypowiedzianych w Muzeum Auschwitz „Nie bądź obojętny”.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "Postać" za wzorcową postawę w obszarze krzewienia i umacniania w społeczeństwie idei praw człowieka oraz "Inspiracja" za wytrwałe i skuteczne działania oraz inspirowanie innych do obywatelskiej aktywności opartej na idei praw człowieka. W tej pierwszej laureatką została Iga Świątek, a w drugiej Piotr Knast, współwłaściciel firmy Forglass.

Laureaci i nominowani do nagród spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu. Iga Świątek nie mogła przybyć, ale napisała, że bardzo dziękuje za docenienie jej wysiłków, aby wstawiać się za tymi, którzy potrzebują naszej pomocy.

- Takie wyróżnienia pokazują mi, że to w jaki sposób wykorzystuję swój wpływ społeczny i popularność jest zauważane, ma sens i duże znaczenie dla wielu ludzi - podkreśliła najlepsza tenisistka świata.

Obecny na spotkaniu Piotr Knast z kolei zauważył, że zawsze chciał wspierać młodych ludzi, którzy z różnych powodów, już na starcie swojego życia, nie wierzą w swój potencjał. Jak powiedział, sam pochodzi z małej wioski.

- Wspaniała rodzina, ale… Nikt w tej wiosce nigdy nie skończył studiów. Nikt nie miał swojego samochodu. Więc w wieku kilkunastu lat, wiedziałem, a właściwie – miałem zakodowane w głowie, jak wszystko wokół – że nie skończę studiów i nie będę mieć samochodu. Przez przypadek – w odpowiednim miejscu i czasie – trafiłem na spotkanie motywacyjne pewnej znanej wówczas firmy handlowej. Krytycy zarzucali jej często, że robi ludziom pranie mózgu. Ale w moim przypadku to „pranie” sprawiło, że uwierzyłem, iż – niezależnie od tego, skąd pochodzę – mogę wszystko - przedstawił swoją historię Piotr Knast.

Przez kilka lat budował swoją firmę ze wspólnikami. Po pięciu latach, przyszedł dzień, gdy pojawiła się „górka”. - Mogliśmy ją wydać na wszystko. Każdy z nas przecież przez całe życie o czymś marzył. A ja postanowiłem przekonać wspólników do założenia fundacji wspierającej młodych ludzi - opowiadał Piotr Knast.

Niedługo potem trafił na spotkanie z Markiem Kamińskim, którego kojarzył wcześniej tylko z tego, że dotarł na biegun. Zafascynowany zaczął o nim czytać i okazało się, że prowadzi fundację, która robi dokładnie to, co zawsze było jego marzeniem: wspiera młodych, pomaga im przełamywać bariery i w ten sposób odmienia ich życie. - Zadzwoniłem do Marka z prostym przekazem: nie zakładam własnej fundacji, będę wspierał twoją - mówił przedsiębiorca.

- Myślę, że każdy z nas ma coś, co może ofiarować drugiemu. Jakiś potencjał. Wystarczy go odkryć i zrobić kolejny krok: działać - podkreślił Piotr Knast.

Wśród laureatów konkursu znalazła się także Grażyna Aondo-Akaa, wolontariuszka niosąca pomoc osobom z niepełnosprawnościami, w tym na terenach dotkniętych wojną w Ukrainie.

Radość z dawania drugim nadzieję

Obok nagrodzonych kapituła konkursu nominowała do Nagrody Nieobojętności: Monikę Bartosz, Macieja Góralskiego, Joannę Mieszczyńską i Beatę Siemaszko. Pierwsza jest prezesem Fundacji Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy w Oświęcimiu, która od 2010 r. pomaga w zbieraniu środków niezbędnych do walki z poważnymi chorobami dziecięcymi. Maciej Góralski jest właścicielem Vasco Electronics zaangażowanej we współtworzenie wraz z Polską Misją Medyczną zespołu ratownictwa PMM Vasco Emergency Team do działania w sytuacjach nagłych.

Joanna Mieszczyńska to z kolei nauczycielka historii, od początku rosyjskiej agresji w Ukrainie współorganizująca konwoje humanitarne na obszary, które najmocniej ucierpiały wskutek bombardowań, a Beata Siemaszko jest prezesem Stowarzyszenia „No To Ci Pomogę” zaangażowanego na rzecz wsparcia uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto