Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszpicin Muzeum Żydowskie utrwala i przybliża kilka wieków historii społeczności żydowskiej w Oświęcimiu. Warto je zobaczyć. Zdjęcia

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Muzeum Żydowskie jest organizatorem wielu wydarzeń i projektów, które kierowane są do mieszkańców oraz różnych środowisk z Polski i zagranicy
Muzeum Żydowskie jest organizatorem wielu wydarzeń i projektów, które kierowane są do mieszkańców oraz różnych środowisk z Polski i zagranicy Andrzej Rudiak
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w XVI wieku. Aż do II wojny światowej nazywali go Oszpicin, czyli goście w języku jidysz. Obecnie to także nazwa muzeum, które przybliża dzieje oświęcimskiej społeczności żydowskiej. Wakacje są okazją dla mieszkańców i turystów, aby zobaczyć to niezwykle ciekawe miejsce.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Chronią pamięć o żydowskich mieszkańcach Oświęcimia

Tej wielowiekowej historii poświęcona jest m.in. wystawa: ”Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”, która stanowi podróż przez prawie 400 lat aż do tragedii Holokaustu, w którym zginęli prawie wszyscy żydowscy oświęcimianie. Muzeum udało się zachować po nich wiele eksponatów i dokumentów.

- Chronimy pamięć o żydowskich mieszkańcach Oświęcimia i edukujemy na rzecz świata bez nienawiści – tak swoją misję określa zespół muzeum, które wraz z zabytkową synagogą oraz Cafe Bergson – klubokawiarnią znajdującą się w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera, tworzy Centrum Żydowskie.

Historia i edukacja

W ramach edukacyjnej roli placówka jest organizatorem wielu wydarzeń i projektów. Kierowane są do mieszkańców oraz różnych środowisk z Polski i zagranicy. - Niedawno gościliśmy grupę edukatorów i edukatorek z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Goście poznali 400-letnią historię obecności Żydów w naszym mieście, a wiedzę będą wykorzystywać we własnej pracy edukacyjnej. Kilka dni temu odwiedziła nas też grupa studentów z Republiki Południowej Afryki oraz Austrii - przybliża ostatnie działania Tomasz Kuncewicz, dyrektor instytucji.

Wśród uczestników projektów są także m.in. wojskowi ze Stanów Zjednoczonych. - American Services Academies Program to inicjatywa, która pozwala poznać nie tylko historię Auschwitz przez pryzmat mechanizmów zapobiegania ludobójstwom, ale też uczy etyki zawodowej przyszłych dowódców sił zbrojnych USA - zaznacza Tomasz Kuncewicz i jak podkreśla, grup odwiedzających Muzeum Żydowskie jest bardzo wiele.

Innym ważnym przedsięwzięciem, na które zwraca uwagę Tomasz Kobylański, jest Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej. Jej uczestnikami są nauczyciele i nauczycielki ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- Akademia pomaga budować wspólnotę bezpieczną i wolną od dyskryminacji czy przemocy - zaznacza Maciek Zabierowski.

Jak dodaje, każda edycja akademii rozpoczyna się zjazdem stacjonarnym w Oświęcimiu. W jego ramach uczestniczki i uczestnicy poznają żydowską historię miasta, odwiedzają też Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przez pozostałe pięć tygodni pracują online pod okiem najlepszych edukatorów w Polsce zajmujących się tematyką. - Akademia cieszy się niezwykłą popularnością i aktualnie mamy prawie dwa razy więcej zgłoszeń niż dostępnych miejsc - zauważa Karolina Turza, koordynatorka projektu. Jesienią rozpocznie się jednak rekrutacja do kolejnych edycji.

Więcej o działaniach Muzeum Żydowskiego można znaleźć na stronie www.oshpitzin.pl oraz w mediach społecznościowych. Placówka zachęca również do zapoznania z kanałem “Cyfrowe dziedzictwo Oświęcimia”, dzięki któremu można poznać dzieje Oszpicina on-line w formie krótkich klipów YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto