Oszpicin Muzeum Żydowskie utrwala i przybliża kilka wieków historii społeczności żydowskiej w Oświęcimiu. Warto je zobaczyć. Zdjęcia

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Muzeum Żydowskie jest organizatorem wielu wydarzeń i projektów, które kierowane są do mieszkańców oraz różnych środowisk z Polski i zagranicy
Muzeum Żydowskie jest organizatorem wielu wydarzeń i projektów, które kierowane są do mieszkańców oraz różnych środowisk z Polski i zagranicy Andrzej Rudiak
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w XVI wieku. Aż do II wojny światowej nazywali go Oszpicin, czyli goście w języku jidysz. Obecnie to także nazwa muzeum, które przybliża dzieje oświęcimskiej społeczności żydowskiej. Wakacje są okazją dla mieszkańców i turystów, aby zobaczyć to niezwykle ciekawe miejsce.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Chronią pamięć o żydowskich mieszkańcach Oświęcimia

Tej wielowiekowej historii poświęcona jest m.in. wystawa: ”Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”, która stanowi podróż przez prawie 400 lat aż do tragedii Holokaustu, w którym zginęli prawie wszyscy żydowscy oświęcimianie. Muzeum udało się zachować po nich wiele eksponatów i dokumentów.

- Chronimy pamięć o żydowskich mieszkańcach Oświęcimia i edukujemy na rzecz świata bez nienawiści – tak swoją misję określa zespół muzeum, które wraz z zabytkową synagogą oraz Cafe Bergson – klubokawiarnią znajdującą się w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera, tworzy Centrum Żydowskie.

Historia i edukacja

W ramach edukacyjnej roli placówka jest organizatorem wielu wydarzeń i projektów. Kierowane są do mieszkańców oraz różnych środowisk z Polski i zagranicy. - Niedawno gościliśmy grupę edukatorów i edukatorek z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Goście poznali 400-letnią historię obecności Żydów w naszym mieście, a wiedzę będą wykorzystywać we własnej pracy edukacyjnej. Kilka dni temu odwiedziła nas też grupa studentów z Republiki Południowej Afryki oraz Austrii - przybliża ostatnie działania Tomasz Kuncewicz, dyrektor instytucji.

Wśród uczestników projektów są także m.in. wojskowi ze Stanów Zjednoczonych. - American Services Academies Program to inicjatywa, która pozwala poznać nie tylko historię Auschwitz przez pryzmat mechanizmów zapobiegania ludobójstwom, ale też uczy etyki zawodowej przyszłych dowódców sił zbrojnych USA - zaznacza Tomasz Kuncewicz i jak podkreśla, grup odwiedzających Muzeum Żydowskie jest bardzo wiele.

Innym ważnym przedsięwzięciem, na które zwraca uwagę Tomasz Kobylański, jest Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej. Jej uczestnikami są nauczyciele i nauczycielki ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- Akademia pomaga budować wspólnotę bezpieczną i wolną od dyskryminacji czy przemocy - zaznacza Maciek Zabierowski.

Jak dodaje, każda edycja akademii rozpoczyna się zjazdem stacjonarnym w Oświęcimiu. W jego ramach uczestniczki i uczestnicy poznają żydowską historię miasta, odwiedzają też Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przez pozostałe pięć tygodni pracują online pod okiem najlepszych edukatorów w Polsce zajmujących się tematyką. - Akademia cieszy się niezwykłą popularnością i aktualnie mamy prawie dwa razy więcej zgłoszeń niż dostępnych miejsc - zauważa Karolina Turza, koordynatorka projektu. Jesienią rozpocznie się jednak rekrutacja do kolejnych edycji.

Więcej o działaniach Muzeum Żydowskiego można znaleźć na stronie www.oshpitzin.pl oraz w mediach społecznościowych. Placówka zachęca również do zapoznania z kanałem “Cyfrowe dziedzictwo Oświęcimia”, dzięki któremu można poznać dzieje Oszpicina on-line w formie krótkich klipów YouTube.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie