Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Mielżyńskich, von Reussów i Czartoryskich w Baszkowie to miejsce, które zachwyca swym stylem

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Pałac zbudowany dla Mikołaja Mielżyńskiego powstał pod wpływem berlińskiego architekta Dawida Gily'ego.
Pałac zbudowany dla Mikołaja Mielżyńskiego powstał pod wpływem berlińskiego architekta Dawida Gily'ego. Andrzej Chmielarz
Pałac w Baszkowie to miejsce, które zachwyca swym stylem. Zbudowany przez Mielżyńskich, będący dalej w rękach von Reussów i Czartoryskich jest teraz Domem Pomocy Społecznej.

Mielżyńscy, von Reussowie, Czartoryscy

W latach 1804 - 1805 Mielżyńscy wystawili późno klasycystyczny pałac. Obiekt przebudowano ok. 1860 r. Aleksander Mielżyński sprzedał dobra księciu Henrykowi XII von Reuss w 1861 r. Legenda głosi, iż dobra przegrał w karty. Po 5 latach dobra przeszły na jego brata - Henryka XIII, który ożenił się również z wdową po nim. W 1922 r. dobra od rodziny von Reuss nabył książę Olgierd Czartoryski, wraz z żoną Mechtyldą z Habsburgów. W 1939 r. dobra przeszły na rzecz III Rzeszy, a w 1945 r. na rzecz skarbu państwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Miejsce na kolonie i w końcu na DPS

W latach 1945-1961 obiekt miał jednego użytkownika, później został przejęty przez PKS w Ostrowie Wielkopolskim i przeznaczono go na ośrodek kolonijny. W 1969 r. pałac przejęły Zakłady Naprawcze Taboru kolejowego im. Powstańców Wlkp. w Ostrowie Wlkp. i przeznaczyły go na ośrodek do kolonii letnich i zimowych oraz miejsce wypoczynku dla pracowników. Na wniosek lekarza wojewódzkiego ZNTK zrzekł się prawa do użytkowania i 26 listopada 1988 r. wojewoda kaliski Marian Jóźwiak zdecydował o utworzeniu Domu Pomocy Społecznej. Obecnie w DPS-ie przebywa prawie 200 osób. DPS pełni placówkę w 2 profilach dla osób psychicznie i somatycznie chorych.

Pałac zachwyca swoim klasycystycznym stylem

Pałac zbudowany dla Mikołaja Mielżyńskiego powstał pod wpływem berlińskiego architekta Dawida Gily'ego. Budynek powstał na planie prostokąta o podpiwniczonej, dwukondygnacyjnej bryle, nakrytej czterospadowym dachem. Ok. 1860 r. budowla została przebudowana i dodano wówczas północne skrzydło z jadalnią. Wejście zdobią cztery jońskie kolumny i tympanon z herbem rodowym niemieckim rodziny von Reuss.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto