Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pani Józefa Handzlik z Oświęcimia skończyła 100 lat! Podczas wojny pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Z okazji 100. urodzin Józefę Handzlik odwiedził m.in. prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut
Z okazji 100. urodzin Józefę Handzlik odwiedził m.in. prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut UM w Oświęcimiu
Mieszkanka Oświęcimia Józefa Handzlik 16 lutego obchodziła swoje 100. urodziny. Jest postacią, która zapisała się na kartach historii ziemi oświęcimskiej przez swoją działalność konspiracyjną w czasie II wojny światowej i okupacji, gdy niosła pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Życzenia dla jubilatki z Oświęcimia

Z okazji 100. urodzin Józefę Handzlik odwiedzili prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Irena Paszko. Złożyli dostojnej jubilatce życzenia zdrowia i dalszej pomyślności. Listy gratulacyjne obok prezydenta miasta przekazali też prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Spotkanie upłynęło na wspomnieniach.

Pani Józefa Handzlik podczas otwarcia siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Pani Józefa Handzlik podczas otwarcia siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Archiwum Gazety Krakowskiej / Bogusław Kwiecień

Pani Józefa urodziła się w Brzezince 16 lutego 1923 roku. Od lat mieszka w Oświęcimiu. Jest w doskonałej formie i kondycji. Kierownik USC Irena Paszko podkreśla, że w swojej ponad 30-letniej pracy zawodowej nie spotkała tak sprawnej, pełnej energii i życia stulatki. Pani Józefa świetnie radzi sobie z codziennymi czynnościami. Ma też dużą pomoc i wsparcie ze strony dzieci. Żywo interesuje się sprawami miasta, lubi też wiedzieć co dzieje się w kraju i na świecie. Popołudnia zwykle spędza na towarzyskich pogawędkach ze znajomymi.

Pani Józefa Handzlik podczas otwarcia siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Pani Józefa Handzlik podczas otwarcia siedziby Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

W czasie wojny niosła pomoc więźniom obozu Auschwitz

Józefa Hatłas (po mężu Handzlik) była jedną z wielu odważnych osób pomagających więźniom KL Auschwitz. Podczas niemieckiej okupacji wraz z rodzicami i rodzeństwem znalazła się wśród tysięcy ludzi wysiedlonych ze wsi ze względu na planowaną rozbudowę KL Auschwitz.

- Przeszliśmy bardzo dużo w tamtym czasie. 500 numerów w Brzezince było. To jest sporo. I w jednym dniu zostali wysiedleni. Ja ciągle widzę swoją mamusię, jak jedzie dorożką, bo dostała zawału. Tatuś furmanką woził to, co mogli zabrać – opowiadała Józefa Handzlik w kwietniu ub. roku podczas uroczystego otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

W 1941 roku rozpoczęła pracę w sklepie Baty znajdującym się w Rynku w Oświęcimiu. Była tam zatrudniona również Zofia Szewczyk (później po mężu Zużałek) - siostra majora Piotra Szewczyka. Pani Józefa otoczyła opieką swoją koleżankę z pracy – Irenę Bubec, którą Niemcy osadzili w KL Auschwitz za sprzedaż butów rodzinie żydowskiej. Dostarczała jej lekarstwa za pośrednictwem cywilnych robotników pracujących na terenie obozu. Z czasem pomocą zostali objęci inni więźniowie.

Postać Józefy Handzlik przybliża m.in. kalendarz historyczny wydany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Postać Józefy Handzlik przybliża m.in. kalendarz historyczny wydany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Zbiory Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Józefa Hatłas współpracowała również z legendarną Heleną Stupką, która podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w Związku Walki Zbrojnej, potem w Armii Krajowej.

Spotkanie ze świadkiem historii w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Postać Józefy Handzlik postanowiło przybliżyć Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które 28 lutego 2023 r. o godz. 12 w sali konferencyjnej w swojej siedzibie przy ulicy Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu organizuje w nią spotkanie w formule otwartej (bez konieczności zapisu, udział bezpłatny).

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto