Pierwsza runda Grand Prix Małopolski na długim basenie w Oświęcimiu była w międzynarodowej obsadzie

W Oświęcimiu odbyła się I runda Grand Prix Małopolski na długim basenie. Miała międzynarodową obsadę. Fot. Jerzy Zaborski
Pływacy otworzyli sezon startowy na długim basenie. W pierwszej rundzie Grand Prix Małopolski w Oświęcimiu walka toczyła się w międzynarodowej obsadzie. Przyjechali zawodnicy zza południowej granicy. W klasyfikacji klubowej najlepiej wypadli gospodarze, miejscowy UKP Unia Oświęcim.

Zobaczcie filmową opowieść zawodów:

Autor: Jerzy Zaborski

Rywalizowało prawie 700 zawodników z 45 klubów. To sprawiło, że zawody stały na dobrym poziomie.

Najwięcej powodów do zadowolenia gospodarze mieli w klasyfikacji dziewcząt 15- i 16-letnich. Oświęcimianki w rankingu zawodów obsadziły całe podium. Wygrała Alicja Lubińska, wyprzedzając Ewę Wronę i Emilię Słabosz.

W klasyfikacji kobiet wygrała Anna Solak z AZS AGH Kraków, wyprzedzając Klarę Surmiak (UKP Ruda Śląska) i Kingę Widurską (SMS Galicja Kraków).

W klasyfikacji 14-latków wygrała Marta Poppe z Manty Kochłowice. Tuż za podium, bo na 4. miejscu, znalazła się oświęcimianka Barbara Sowa.

Wśród mężczyzn wygrał Łukasz Solak z AZS AGH Kraków. Wyprzedził Grzegorza Wanata z SMS Galicji Kraków i Macieja Płatka z Unii Oświęcim.

W grupie chłopców 15- i 16-letnich zwyciężył Bartosz Staniszewski z Rudy Śląskiej, wyprzedzając Jakuba Gościńskiego z SMS Galicji Kraków i Karola Wojtachę z Korony Kraków.

W kategorii 14-letnich chłopców najlepszy był Jakub Katana (MKP Zabrze). Za nim uplasował się duet SMS Galicji Kraków Szymon Sakłak i Oliwier Nowakowski.

Bartosz Loter trochę eksperymentował

W wyścigu na 200 metrów stylem dowolnym oświęcimianin Bartosz Loter popłynął sobie stylem klasycznym, czyli popularną „żabką”. Nie był to jednak przejaw „samowolki”. Wszystko było uzgodnione z trenerem Markiem Dorywalskim.

- Myślę, że występy na długim basenie na tym etapie przygotowań są dobre – powiedział Bartosz Loter, zawodnik Unii Oświęcim. - Docelowo najważniejsze będą dla mnie mistrzostwa Polski młodzieżowców w Lublinie, na przełomie kwietnia i maja. Będę starał się w nich wypełnić minimum na mistrzostwa Europy juniorów. Plany są zatem ambitne.

Kwalifikację na imprezy międzynarodowe Bartosz Loter zamierza wypełnić na 50 i 100 metrów stylem klasycznym.