Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pionierski zabieg w Gdańsku. Rekonstrukcja tkanki kostnej z wykorzystaniem komórek macierzystych

nie
Przeszczep miał charakter autologiczny, czyli dawcą komórek macierzystych była sama pacjentka
Przeszczep miał charakter autologiczny, czyli dawcą komórek macierzystych była sama pacjentka mat.prasowe
Pierwszy w Polsce zabieg rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy z wykorzystaniem przeszczepu autologicznego komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego wykonano w Gdańsku. Operację przeprowadzono w Klinice Vivadental.

Zabieg pod kierunkiem dr n.med. Violetty Szycik polegał na pobraniu tkanki tłuszczowej za pomocą liposukcji, z której w technologii Cytori pozyskano komórki macierzyste i regeneracyjne. Następnie lekarze przeczepili je w miejsce, gdzie pojawił się niedobór tkanek.

Podczas operacji przeprowadzono autogenny przeszczep komórek macierzystych, które pochodziły od pacjenta, więc nie było ryzyka odrzucenia ich przez organizm. 22-letnia pacjentka cierpi na wrodzony brak zawiązków zębowych U kobiety stwierdzono znaczące niedobory tkanki kostnej, co uniemożliwiało zastosowanie leczenia implantologicznego i odbudowę uzębienia na implantach. Zabieg, który został przeprowadzony 7 lipca, pozwoli na "przygotowanie łoża kostnego" pod planowaną rekonstrukcję uzębienia.

Przeszczepy komórek macierzystych to absolutny przełom i technologiczny skok w przyszłość w stomatologii, otwierający zupełnie nowe możliwości terapeutyczne, które są związane z możliwością uzyskania całkowicie naturalnej materii kostnej, ukrwionej i unerwionej, działającej w systemie całego układu kostnego, krwionośnego i nerwowego - mówi dr n. med. Violetta Szycik, dyrektor Instytutu VIVADENTAL.

- Komórki macierzyste w stomatologii mają uzasadnione podstawy i znacznie szersze spektrum, biorąc pod uwagę także autoprzeszczepy w chorobach, w których cechą charakterystyczną są ubytki tkanek miękkich i twardych, wrodzone lub nabyte. Mogą stać się też skutecznym rozwiązaniem w przypadku parodontozy, na którą cierpi około 30 proc. populacji. Tak więc przeszczepy komórek macierzystych to innowacyjna metoda rehabilitacji uzębienia i szansa uzyskania spektakularnych efektów przez wielu pacjentów, dla których droga do uzyskania pięknego uśmiechu była dotąd zamknięta. Jeśli komórki macierzyste przynoszą tak zadowalające rezultaty w innych dziedzinach medycyny, to także stomatologia ma szansę na sukces - dodaje Violetta Szycik.

Pierwszy w Polsce przeszczep autologiczny komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego w stomatologii to moment historyczny. Skład kierowanego przez dr n.med. Violettę Szycik zespołu stanowili lekarze stomatolodzy: dr n.med. Ewa Chomik, dr n.med. Piotr Chomik, dr Joanna Gruber-Miazga oraz specjalista anestezjologii dr Jolanta Grzybowska, a także dr n.med. Natalia Krześniak - specjalista chirurgii plastycznej oraz dr Izabella Krawczak reprezentująca firmę HammerMed — dostawcę technologii Cytori oraz asystentka implantologiczna Dorota Makarewicz.

Zabieg został przeprowadzony w ramach funkcjonującej w strukturach Grupy Vivadental - Fundacji dla Dzieci Vivadental.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto