Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Kossaka miał się zamienić w koło-enklawę zieleni, według zwycięskiej wizji z konkursu. Jednak nie ma zgody konserwatora na okrągły plac

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Zwycięska koncepcja z konkursu, której autorami są Piotr Pasierbiński i Duc Ngo, zakładała wprowadzenie koła-enklawy zieleni
Zwycięska koncepcja z konkursu, której autorami są Piotr Pasierbiński i Duc Ngo, zakładała wprowadzenie koła-enklawy zieleni
Plac Kossaka w Krakowie miał według pierwotnych założeń przechodzić metamorfozę już przynajmniej rok temu. Zarząd Zieleni Miejskiej od dawna wypatrywał uzgodnienia skorygowanej koncepcji konkursowej jeszcze przez poprzedniego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Teraz natomiast, gdy Małopolska ma nową konserwator, okazuje się, że wyłoniona w konkursie wizja przebudowy placu - zgodnie z którą miałoby się tam pojawić koło-enklawa zieleni - jest ahistoryczna i do zmiany.

Jak przekazał nam Sebastian Stanik, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, w ubiegłym tygodniu zostały wydane zalecenia konserwatorskie dla koncepcji rewitalizacji placu Kossaka w Krakowie, na wniosek pełnomocnika Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac ZZM musi wyprzedzająco złożyć wniosek i uzyskać akceptację projektu oraz pozwolenie konserwatorskie.

Dopytywaliśmy, jakie są - przynajmniej najistotniejsze - zalecenia konserwatora wojewódzkiego. Z odpowiedzi dowiadujemy się, że dla przebudowy pl. Kossaka po pierwsze nie dopuszcza się wprowadzenia ronda czy okrągłego placu, ze względu na brak historycznych odniesień do tego typu rozwiązań.

Dalej - wykluczono wprowadzenie pochylonej powierzchni zielonej w kierunku wschodnim i wypiętrzenie terenu w zachodniej części placu. "Należy wziąć pod uwagę również dążenie do zachowania istniejących drzew w dobrej kondycji, co może zakłócić zmiana poziomu terenu, w tym nadsypanie odziomków pni drzew" - czytamy w odpowiedzi.

Zgodnie z zaleceniami wojewódzkiej konserwator należy też uwzględnić powiązania widokowe z Wawelem, będącym istotnym punktem ekspozycji. A w końcu - elementy małej architektury na placu muszą odpowiadać stylowo charakterowi założenia. Ich formy nie powinny być masywne.

- Plac Kossaka usytuowany jest na obszarze układu urbanistycznego oraz zespołu zabudowy dawnej III dzielnicy katastralnej miasta Krakowa - "Nowy świat", wpisanego do rejestru zabytków. Rozwiązania projektowe powinny odnosić się do historii miejsca i zachowywać jego specyficzny charakter. Należy pamiętać, iż miejsce objęte projektem znajduje się w strefie buforowej Unesco, gdzie ważne jest nawiązywanie do historycznych rozwiązań - przekazał nam też rzecznik WUOZ. Jak dodał, realizacja inwestycji wymaga uzyskania pozwolenia konserwatorskiego oraz odrębnych pozwoleń w zakresie archeologii i zieleni.

Poprosiliśmy ZZM o odniesienie się do wydanych zaleceń konserwatorskich. Okazuje się jednak, że wytyczne z WUOZ jeszcze tam nie dotarły, a ZZM nie może odpowiedzieć bez zaznajomienia się z pismem, w którym zostały przekazane. - Projektant musi mieć czas na zapoznanie się z pismem. Odpowiedzi zostaną udzielone w momencie, gdy będzie to fizycznie możliwe - dodała Aleksandra Mikolaszek z ZZM.

Upewniliśmy się jeszcze, jaki projekt dla placu oceniała wojewódzka konserwator - czy była to wizja, która wygrała konkurs, czy może tamta koncepcja już ewaluowała.

- Do konserwatora przesłany został zaktualizowany projekt koncepcyjny uwzględniający zalecenia Sądu Konkursowego oraz uwagi konserwatora, przy zachowaniu pierwotnej idei projektowej. W swojej istocie i głównych założeniach nie odbiegał on od zwycięskiej koncepcji - odpowiedziała Aleksandra Mikolaszek.

Przedstawicielka ZZM pytana o to, ile - według szacunków - miałaby kosztować przebudowa placu Kossaka i kiedy mogłaby zostać zrealizowana, odpowiada: "Oszacowanie kosztów oraz terminów na tym etapie nie jest możliwe".

Przypomnijmy: w sierpniu 2021 roku Zarząd Zieleni Miejskiej (który odpowiada za planowaną przebudowę) we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy placu Juliusza Kossaka. W listopadzie 2021 r. zostały ogłoszone jego wyniki.

Zwycięska wizja dla placu, której autorami są Piotr Pasierbiński i Duc Ngo (startujący w konkursie jako zespół z Krakowa), przede wszystkim wprowadzała w jego kompozycji koło-enklawę zieli. Jak wskazali projektanci, "plac zyskuje zupełnie nowy geometryczny charakter i płynnie rozprowadza ruch we wszystkich kierunkach". Autorzy koncepcji w jej opisie tłumaczyli też: "Kompozycja zakłada dwa główne elementy. Pierwszy to okrąg rozcięty ścieżką - przedłużeniem alei spacerowej ulicy Retoryka. Po jednej stronie znajduje się część ogrodowa, przywracająca wspomnienie wiejskich łąk. Z drugiej - tam gdzie historycznie biegło koryto Rudawy - sadzawka".

ZZM przekazywał wtedy, w 2021 r., że zakłada, iż projektanci przygotują dokumentację i uzyskają wszelkie niezbędne uzgodnienia oraz pozwolenie na budowę w 2022 roku. Jak szacowano, z końcówką 2022 lub z początkiem 2023 roku będą mogły ruszyć prace budowlane. Tak się - jak wiadomo - nie stało, a dziś wygląda na to, że do realizacji tej przebudowy nie jest ani trochę bliżej, zwłaszcza jeśli nie ma zgody konserwatora dla okrągłego placu.

Dodajmy, że za poprzedniego wojewódzkiego konserwatora zabytków ZZM otrzymał uwagi do koncepcji, która wygrała konkurs. Skorygowany projekt koncepcyjny przygotowany przez autorów zwycięskiej koncepcji konkursowej, uwzględniający część uwag, został złożony do WUOZ 2 listopada 2022 roku. Następnie ZZM - pytany przez nas o losy tego projektu - systematycznie odpowiadał, że w dalszym ciągu "ani autor, ani Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie uzyskali odpowiedzi, mimo bieżącego monitorowania sprawy".

Cyberbezpieczeństwo - Polska na czele rankingu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto