Pływanie. Na początek bez szaleństw, ale w Unii Oświęcim fason został utrzymany [ZDJĘCIA]

Sebastian Ciastoń w wyścigu stylem dowolnym
Sebastian Ciastoń w wyścigu stylem dowolnym Fot. Jerzy Zaborski
Pływacy Unii Oświęcim mają za sobą pierwsze startowe przetarcie w 2018 roku. Dobrze spisali się w Grand Prix Małopolski w Bochni, plasując się w czołówkach rankingów drużynowych i indywidualnych.

W klasyfikacji medalowej Unia Oświęcim zajęła drugą lokatę, zdobywając łącznie 25 „krążków” (8 złotych, 10 srebrnych i 7 brązowych). Zwyciężyła SMS Galicja Kraków, gromadząc 29 medali (9 złotych, 10 srebrnych i 10 brązowych).

Z kolei w klasyfikacji drużynowej, w kategorii open, zwyciężył AZS AGH Kraków (372 pkt), wyprzedzając Unię Oświęcim (175) i AZS AWF Katowice (143).
W kategorii 15–16 lat bezkonkurencyjna była Unia Oświęcim, gromadząc 304 pkt. Wyprzedziła SMS Galicję Kraków (295) i Aquarius Myślenice (45).

W najmłodszej kategorii, 14-latków, zwyciężył SMS Galicja Kraków (239 pkt). Druga była Unia Oświęcim (164), a na najniższym stopniu podium uplasował się STP Nowy Sącz (70).

W indywidualnych rankingach oświęcimianie także obsadzili czołowe lokaty. Wśród dziewcząt 14-letnich i starszych na drugiej pozycji uplasowała się Marta Klimek, a miejsce na najniższym podium przypadło Justynie Pisarek.

Z kolei w kategorii 17 lat i starszych druga była Justyna Pisarek, a tuż poza podium uplasowała się Katarzyna Kołodziej. Być może niektórych zdziwi nieobecność tej drugiej w czołówkach klasyfikacji, będącej liderką oświęcimian. – Jest sprinterką, a w Bochni na jej koronnym dystansie, czyli 50 metrów, nie było wyścigów. Trudno było jej odnaleźć się w średnim dystansie, czyli 400 metrów stylem dowolnym – tłumaczy Marek Dorywalski, prezes oświęcimskich pływaków.

Wśród 15-letnich dziewcząt zwyciężyła oświęcimianka Marta Klimek. Na jej sukces złożyły się występy głównie w stylu dowolnym. Na 100 m była najszybsza (58.44), a na 400 m była druga (4.23,71), przegrywając jedynie z Dominiką Kossakowską z AZS AWF Katowice. Startowała jeszcze na 100 m stylem grzbietowym, zajmując 5. miejsce (1.10,41).

Wśród dziewcząt 14-letnich druga była Wiktoria Kowalska.

Z kolei wśród mężczyzn (14 lat i starsi) najwyżej sklasyfikowany z oświęcimian był Sebastian Ciastoń, zajmując 3. miejsce. Tuż poza podium uplasował się jego klubowy kolega Maciej Krulikowski.

Z kolei w kategorii 17 lat i starsi kolejność wśród oświęcimian była taka sama. Na pierwszych dwóch miejscach także był status quo, czyli wygrał Mateusz Wysoczyński przed Marcinem Suzinem.

Popularny „Ciastek” zajął 6. miejsce na 400 metrów stylem dowolnym (4.02,68) – Na obecnym etapie przygotowań cztery minuty z „haczykiem” są niezłym wynikiem – tłumaczy Marek Dorywalski.

Znacznie lepiej mu poszło mu na 100 m stylem klasycznym. Zajął 3. miejsce (1.04,53).

Z kolei Maciej Krulikowski był na 7. pozycji na 400 metrów stylem dowolnym (4.04,76), ale 2. lokatę miał na 100 m stylem klasycznym (1.04,08). – Maturzyści trzymali poziom – podkreśla prezes Dorywalski.

Wśród 15–16 latków drugi był Bruno Gałuszka.

Dla pływaków nadszedł tru­dny okres ze względu na korektę kalendarza. Zimowe młodzieżowe mistrzostwa Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, odbywające się zwykle w marcu, zostały przesunięte na grudzień. Zatem dla zawodników celem będą dopiero letnie mistrzostwa Polski i długim basenie i – po drodze – starty w Grand Prix Polski. Najbliższe, pod koniec lutego, jeszcze na krótkim basenie, w Kozienicach. – Celem przesunięcia zimowych mistrzostw na grudzień było rozładowanie kalendarza startowego, aby zawodnicy nie musieli co kilkanaście tygodni budować szczytów formy – tłumaczy Marek Do­rywalski. – Jednak każdy kij ma dwa końce. Brak marcowej walki o medale może wprowadzić rozprężenie wśród zawodników. Na cięższe treningi przyjdzie czas dopiero w drugim tygodniu ferii zimowych.