Pływanie. Rekord Polski Michała Daszkiewicza z Unii Oświęcim w mistrzostwach Polski juniorów 15-letnich [ZDJĘCIA]

Oświęcimianin Michał Daszkiewicz (w środku) zdobył złoty medal na 400 metrów stylem dowolnym, ustanawiając nowy rekord Polski juniorów 15-letnich. Fot. Jerzy Zaborski
W drugim dniu letnich mistrzostw Polski juniorów 15-letnich w pływaniu na długim basenie rozgrywanych w Oświęcimiu, miejscowa dorzuciła kolejnych pięć medali i ma już ich na koncie dziesięć. Wydarzeniem dnia był rekord Polski oświęcimianina Michała Daszkiewicza, na 400 metrów stylem dowolnym.

Wyścig finałowy Michała Daszkiewicza kibice oglądali na stojąco. Fenomenalny oświęcimianin pędził po rekord Polski. Cel osiągnął, zdobywając mistrzostwo Polski (4.00,04). Wymazał z tabel wynik Wojciecha Wojdaka. Wyprzedził Konrada Zielińskiego z UKS 190 Łódź. Brązowy medal zdobył inny reprezentant oświęcimskiej Unii – Jan Więzik (4.08,48). - Po spojrzeniu na tablicę wyników poczułem lekki niedosyt, że nie udało mi się złamać bariery czterech minut – powiedział Michał Daszkiewicz. - Taktykę trenera wypełniłem w stu procentach. W pierwszej połowie wyścigu miałem utrzymać równe tempo, a potem odskoczyć konkurencji. Zabrakło łutu szczęścia.

Normę medalową na drugi dzień wykonała Marta Klimek, zdobywając wicemistrzostwo Polski na 400 m stylem dowolnym (4.28,73). Oświęcimianka przegrała walkę o „złoto” z Aleksandrą Knop z UKS 190 Łódź (4.25,77).

Nieźle spisali się oświęcimscy „żabkarze”. Jednak Mateusz Krupa zajął 4. miejsce na 200 m stylem klasycznym (2.27,45). Walkę o brązowy medal przegrał z Norbertem Zacharzyńskim z Wodnika Kransystaw (2.27,00). - Czuję sportową złość, bo przecież prowadziłem po pierwszej „pięćdziesiątce”. Nie wyszedł mi pierwszy nawrót. Potem drobnej straty nie udało się już odrobić – tłumaczył Mateusz Krupa.

Powody do zadowolenia miał Erwin Szydłowski, który w eliminacjach miał siódmy czas, a w finale poprawił się o dwa „oczka”, kończąc rywalizację na 5. miejscu (2.27,99). - Cieszę się z postawy nie tylko Szydłowskiego, ale także Martyny Szkurat, która była ósma na 50 m stylem motylkowym (29.52 – przyp. red), czy Martyny Sadlik. Ona z kolei była szósta na 200 m stylem klasycznym (2.45,16 – przy. red). Ta trójka zawodników jeszcze przed rokiem obijała się w piątej „dziesiątce”, a teraz walczą w finałach „A” - zwraca uwagę Andrzej Brania, trener oświęcimskich 15-latków. - Dla mnie ważne jest, że zawodnicy zrobili olbrzymi postęp. W sporcie ważna jest cierpliwość. Przy takich postępach przyjdzie i czas na medale.

Brązowy medal zdobyła sztafeta kraulowa dziewcząt 4x100 m (4.01,72). Oświęcimianki popłynęły w składzie: Martyna Szkurat, Martyna Kuziów, Zofia Wróbel i Marta Klimek. Złoty medal zdobyła Polonia Warszawa, okraszając go rekordem Polski.

Pasjonującą walkę w sztafecie kraulowej 4x100 m stoczyli chłopcy. Oświęcimianie przez trzy zmiany byli ma czele. Jednak na finiszu przegrali walkę o złoty medal z G-8 Bielany Warszawa o 0,01 s! Unia zdobyła srebrny medal, płynąc w składzie: Michał Daszkiewicz, Marcin Malarz, Jan Więzik, Dawid Danikiewicz (3.42,58).

Warszawianie na ostatniej zmianie mieli Pawła Uryniuka, multimedalistę mistrzostw, który nie tylko odrobił straty, ale na finiszu uprzedził Dawida Danikiewicza. Jednak dziesięć medali po dwóch dniach mistrzostw jest dla 15-latków Unii wspaniałym osiągnięciem.

Drugi męski zespół Unii zajął w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym 6. lokatę (3.50,92), płynąc w składzie: Mateusz Krupa, Mikołaj Para, Roch Sieprawski, Sebastian Zalewski.