Pływanie. Unia Oświęcim wciąż wiodącą siłą w Małopolsce

Kacper Mayerberg
Kacper Mayerberg Fot. Jerzy Zaborski
Dobry start zaliczyła Unia Oświęcim w mistrzostwach Małopolski wpływaniu, które zostały rozegrane w Bochni. Teraz przed pływakami zimowa edycja ligi SMS, która zostanie rozegrana w Olsztynie.

W najstarszej kategorii (16 lat i więcej) oświęcimianie zajęli drugie miejsce, zdobywając 39 medali (14 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych). Lepszy był tylko AZH AGH Kraków, zdobywca 59 medali. Miejsce na najniższym stopniu podium przypadło UKS SMS Galicji Kraków. - Tradycyjnie naszym największym rywalem są krakowskie kluby, ale jakoś dajemy im odpór – cieszy się Marek Dorywalski, prezes oświęcimskiego klubu.

Wśród 15-latków oświęcimianie także zajęli drugą lokatę, sięgając po 22 medale (4 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych). Zwycięska Galicja Kraków miała ich 60. Piąte miejsce zajął inny przedstawiciel zachodniej Małopolski – Omega Olkusz.

Wśród 14-latków zwyciężyła Unia (49 medali; 18 złotych, 15 srebrnych i 16 brązowych), wyprzedzając Omegę Olkusz (16 medali; 9 złotych, 6 srebrnych i 1 brązowy). Z kolei u 13-latków wygrała Galicja Kraków przed Unią.

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został Wojciech Wojdak z Unii, dla którego było to ostatnie przetarcie przed mistrzostwami świata na krótkim basenie w kanadyjskim Windsor. Z kolei wśród dziewcząt oświęcimianki plasowały się tuż poza podium; Justyna Pisarek była czwarta, Katarzyna Kołodziej – piąta, a Wiktoria Musioł – szósta.

Oświęcimianie mocno zaakcentowali swój udział w kilku wyścigach. Jednym z nich był na 400 m stylem zmiennym. Wygrał wprawdzie Filip Lechowicz z AZS AGH Kraków, ale miejsca od drugiego do szóstego obsadzili zawodnicy Unii; drugi Maciej Krulikowski (4.32,62), trzeci Sebastian Ciastoń (4.34,62), czwarty Bartłomiej Hojda (4.38,08), piąty Kacper Mayerberg (4.45,41), szósty Oskar Szynawa (4.48,01).

Z kolei na 1500 m wygrał Wojciech Wojdak (15.16,68). Wyprzedził klubowego kolegę z Unii Adama Stanka (16.15,56), a czwarty był Kacper Mayerberg (16.35,35).

Oświęcimianie brylowali także na krótszych dystansach. Andrzej Michalczyk wygrał na 50 m stylem dowolnym (23,61), a na 100 m tym samym stylem Arkadiusz Topolski był drugi (51,76), a Kamil Goleniec – piąty (53,42).

Z kolei mocny w wykonaniu chłopów był wyścig na 400 m stylem dowolnym. Wygrał go Arkadiusz Topolski (4.00,48), wyprzedzając klubowym kolegów: Bartłomieja Hojdę (4.04,02), Kamila Goleńca (4.06,20) i Kacpra Nowaka (4.07,13).

Wśród grzbiecistów drugi na 50 m był Kapcer Nowak (27.02), a czwarty Andrzej Michalczyk (28.82). Z kolei na 200 m tym samym stylem Karol Głąb był pierwszy (2.06,97).

Krótkie dystanse stylu klasycznego to oczywiście specjalność Andrzeja Michalczyka, który na 50 metrów był drugi (29.48), ale na 100 m już nie miał sobie równych (1.03,68).

Z kolei już na 200 m „żabką” wygrał oświęcimianin Sebastian Ciastoń (2.21,44), który wyprzedził klubowych kolegów Kacpra Nowaka (2.22,71) i Oskara Szynawę (2.24,63).

W stylu zmiennym brylował Maciej Krulikowski, wygrywając na 200 m (2.07,38), a za nim uplasował się jego klubowy kolega Sebastian Ciastoń (2.09,05).

Dobrze pływały także dziewczęta, które zdominowały całkowicie wyścig na 400 m stylem dowolnym obsadzając sześć miejsc. Wygrała Katarzyna Kołodziej (4.29,47). Kolejne miejsca zajęły: Alina Zawisz (4.33,73), Dominika Adamiec (4.34,99), Aleksandra Szuster (4.42,46), Patrycja Rzepczyńska (4.47,68) i Paulina Pyrlik (4.49,02).

Z kolei na 200 m tym samym stylem wygrała Aleksandra Szuster (2.13,02), wyprzedzając inną oświęcimiankę Patrycję Rzepczyńską (2.17,89) natomiast w kraulowym sprincie, bo na 50 m, wygrała Justyna Pisarek (27.54).

Oświęcimianki walczyły z powodzeniem także w stylu motylkowym. Na 50 m druga była Aleksandra Szuster (31.27), trzecia Patrycja Rzepczyńska (32.81), a czwarta Paulina Pyrlik (33.18).

Na 100 m tym samym stylem Justyna Pisarek była druga (1.04,46), Wiktoria Musioł – trzecia (1.04,84), a Dominika Adamiec – czwarta (1.05,30).

Dobrze poszło też zawodniczkom Unii w stylu zmiennym. Na 400 m wygrała Wiktoria Musioł (4.59,92), a Alina Zawisza była druga (5.05,65).