Pływanie. Worek medali Unii Oświęcim w Grand Prix Polski w Opolu [ZDJĘCIA]

Mateusz Mamcarz (SMS Oświęcim, płetwal Zakopane), brylował wśród 14-latków
Mateusz Mamcarz (SMS Oświęcim, płetwal Zakopane), brylował wśród 14-latków Fot. Zbiory SMS
Z 22 medalami wróciła Unia Oświęcim z pływackiego Grand Prix Polski w Opolu, co ustawiło ją na 15.pozycji w klasyfikacji medalowej.

Oświęcimianie przywieźli 3 złote, 11 srebrnych i 8 brązowych medali, a warto wspomnieć, że pojechali do Opola bez maturzystów, którzy mają na głowie egzaminy dojrzałości, więc szkoleniowcy nie chcieli ich odrywać od nauki.

Jednak młodsi zawodnicy pokazali, że także znają się na swojej pracy, udowadniając po raz kolejny, że siłą oświęcimskiego pływania jest przede wszystkim kolektyw.

Bardzo dobrze zaprezentowały się dziewczęta. Szalała, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu, Dominika Kossakowska, która zajęła drugie miejsce w klasyfikacji 17- i 18 latków, a rankingu open kobiet znalazła się na 9. pozycji.
Na jej wynik złożyło się kilka dobrych startów. W swojej kategorii wiekowej wygrała wyścigi na 100 metrów stylem dowolnym (57.16) i 200 m tym samym stylem (2.04,00), co dało jej drugą lokatę w klasyfikacji open tych wyścigów. Wygrała także na 200 metrów stylem motylkowym (2.20,10), a na 100 m tym samym stylem była druga (1.04,27).

Bardzo dobrze wypadła Katarzyna Kołodziej, wygrywając wśród 17- i 18-latków na 100 m stylem motylkowym (1.03,03), co dało jej także trzecie miejsce w klasyfikacji open. W klasyfikacji najstarszej grupy juniorskiej Kołodziej zajęła 9.lokatę.
- Był to dla zawodników kontrolny start, bo z marszu. Pełną moc zamierzam pokazać za miesiąc, podczas mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w Łodzi – deklaruje pływaczka, uchodząca za liderkę oświęcimskiego zespołu.

Wśród 15-latków prym wiodła Marta Klimek. W swojej kategorii wiekowej wygrała na 100 m stylem dowolnym (1.59,10) z kolei drugie lokaty zajmowała na 50 m stylem dowolnym (27.85) i 200 m tym samym stylem (2.08,90).

- Postawa dziewcząt w Opolu napawa optymizmem przed mistrzostwami Polski, jeśli chodzi o sztafety kraulowe – zwraca uwagę Marek Dorywalski, prezes Unii Oświęcim i zarazem koordynator w SMS. - Nie muszę przypominać, że właśnie kobiece sztafety w poprzednich latach były naszym znakiem firmowym. Może za miesiąc uda nam się nawiązać do dobrych tradycji – żyje nadzieją oświęcimski działacz.

Wśród chłopców na uwagę zasługują występy 14-letniego Mateusza Mamcarza, który zdobył aż cztery medale. Najbardziej spektakularne zwycięstwo odniósł na 50 m stylem dowolnym (25.34), ustanawiając nowy rekord okręgu małopolskiego. W swojej kategorii wiekowej wygrywał także wyścigi na 100 m stylem dowolnym (55.86) i 200 metrów stylem zmiennym (2.22,35). Z kolei na 100 metrów stylem motylkowym był drugi (1.01,90). W klasyfikacji generalnej 14-latków został sklasyfikowany na 4. miejscu.

Z kolei wśród 15-latków Mateusz Krupa wygrał wyścig na 200 m stylem klasycznym (2.29,03).

Wśród najstarszej grupy juniorów, czyli 17- i 18-letnich, dzielnie radził sobie Mateusz Dubas. Jego występ w Opolu zamknął się trzema srebrnymi medalami. Dwa zdobył w stylu klasycznym; na 100 m (1.06,19) i na 200 m (2.23,35) oraz na 200 m stylem zmiennym (2.09,39). W klasyfikacji generalnej w swojej kategorii wiekowej zajął 14. lokatę. Z kolei w rankingu open wśród „żabkarzy” także zajął 14. pozycję.

- Nie tylko ten zawodnik, ale także Oskar Cieśla, w mistrzostwach Polski w Łodzie będą walczyć o kwalifikacje na ju­niorskie mistrzostwa Europy, a z pewnością są w zasięgu ich możliwości - wyjawia Marek Dorywalski.