Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po „starym” dworcu kolejowym w Oświęcimiu nie ma już śladu. Pamiętacie jak wyglądał? Jak podoba się nowy? [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Po dwóch latach zapowiedzi i przymiarek, wreszcie w październiku 2018 r. rozpoczęła się rozbiórka dworca kolejowego w Oświęcimiu. W miejscu wyburzonego obiektu, kosztem ponad 16 mln zł powstał nowy. Otwarcie planowane jest w maju. Woleliście poprzednią wersję, czy obecną?

Kiedy zapadła decyzja o rozbiórce dotychczasowego dworca PKP, oświęcimianie podzielili się na zwolenników i przeciwników pomysłu. Dziś z zaciekawieniem obserwują, co powstało.

Żal mi poprzednika, trzeba było go odnowić, a nie burzyć

- wyznaje Małgorzata Malinkiewicz z Oświęcimia. - Pewnie człowiek się przyzwyczai do nowego - dodaje.

Nowe już stoi

Nowy dworzec kolejowy jest parterowy, znacznie mniejszy od poprzedniego, ale jak zapewniają w PKP funkcjonalny i gwarantujący pełną obsługę pasażerów. W części zachodniej znajduje się m.in. przeszklona poczekalnia, kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem i posterunek Straży Ochrony Kolei. Biletów tu jednak się w kasie nie kupi.

Ruszyły prace na linii kolejowej Oświęcim-Chełmek. Zobacz TUTAJ.

W części wschodniej cztery lokale usługowo-handlowe. Na zewnątrz, pod wiatą, miejsca oczekiwania na pociąg i parking rowerowy. Na dworcu staną też: biletomat, bankomat, szafki na bagaż i paczkomat.

Dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Dla niewidomych zaprojektowano system oznaczeń dotykowych i pasów prowadzących.
PKP planuje też zagospodarowanie terenu przed dworcem. Powstanie m.in. plac z przystankiem autobusowym oraz parking na 80 samochodów.

Część elewacji zewnętrznej zdobi mozaika, która znajdowała się na jednej ze ścian holu dworcowego w poprzednim budynku. Prace przy jej odnowieniu trwały sześć tygodni. Kilku pracowników firmy wznoszącej dworzec, czyściło niemal kamień po kamieniu. Całość została zaimpregnowana specjalnym środkiem, aby zabezpieczyć ją przed działaniem wilgoci i słońca.

Bardzo dobrze się stało, że ocalono mozaikę od unicestwienia

- mówi Waldemar Olearczyk z Oświęcimia. - Muszę przyznać, że efekt końcowy jest imponujący, choć byłem wściekły, że poprzednik został wyburzony - dodaje.

Oświęcimianie, ale też turyści, już nie mogą doczekać się otwarcia. A Wy?

Wszystkim miłośnikom historii, przypominamy i zapraszamy do naszej galerii. Zobaczcie ostatnie chwile i rozbiórkę dworca. No i nowy obiekt.

FLESZ - Czeski pomysł na zagraniczny wyjazd w te wakacje

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto