Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod murami Tczewa znowu rozgorzeje bitwa między wojskami Napoleona a Prusakami [PROGRAM]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Sobotnia inscenizacja bitwy o Tczew jest punktem obowiązkowym dla miłośników historii i epoki napoleońskiej, ale raczej żaden z obserwatorów widowiska nudzić się nie będzie.

Mimo że wynik starcia między wojskami Napoleona - w których składzie były oddziały polskie dowodzone przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego - z Prusakami znamy od 1807 r., to jednak emocje podczas oglądania inscenizacji zawsze sięgają zenitu. Do Tczewa przyjedzie rekordowa ilość około 200 rekonstruktorów z całej Polski, m. in. z Gdańska, Warszawy, Bydgoszczy, Nysy, Rypina, Łowicza, Krakowa, Wrocławia, Grudziądza, Poznania, Płocka, którzy w umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki stoczą bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich. Dramaturgię zmagań wojennych podkreślą efekty pirotechniczne.

- Tuż przed samą bitwą, na placu Hallera, zostanie zorganizowane obozowisko z czasów napoleońskich - dodaje Alicja Gajewska, dyrektorka Fabryki Sztuk. - W namiocie sztabowym Napoleona dzieci będą mogły zapisać się do szkoły rekruta, pokolorują też mapę i otrzymają pamiątkowe certyfikaty podpisane przez samego cesarza. Odbędzie się ponadto pokaz kuchni historycznej. Pokażemy naczynia i sprzęt kuchenny oraz produkty żywnościowe i opowiemy o tajnikach gotowania na przełomie XVIII i XIX w. Poczęstujemy grochówką. Niezwykle widowiskowo zapowiada się pokaz musztry i odprawa wojsk. Dawny Tczew przygotuje grę miejską „Śladami Napoleona w Tczewie”. Zachęcamy do odwiedzenia kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15 i zwiedzenia wystawy „Wielka wojna w małym mieście”.

Program imprezy kształtuje się następująco: godz. 11.15-11.30 - przemarsz grup rekonstrukcyjnych od Fabryki Sztuk na plac Hallera; godz. 11.30-13.30 - na placu Hallera obozowisko z czasów napoleońskich, namiot sztabowy Napoleona, pokaz kuchni historycznej, grochówka, pokaz musztry wojskowej, odprawa wojsk; godz. 14.00-14.45 - inscenizacja bitwy o Tczew przy murach obronnych od strony ul. Wąskiej i Ogrodowej; godz. 13.55 - wojska pruskie są na pozycjach przy murach obronnych, a polskie na ul. Rybackiej; godz. 14.00 - na przedpole wkraczają oddziały woltyżerskie (tyralierzy) - następuje luźna wymiana ognia z pruskimi jegrami; godz. 14.10 - na pole bitwy wkraczają w kolumnach główne siły polskie; godz. 14.20 - regularna potyczka, silny ostrzał moździerzowy prowadzony przez Prusaków; godz. 14.40 - wprowadzenie na pole bitwy polskiej armaty, silny ostrzał artyleryjski, zniszczenie pruskich moździerzy; godz. 14.45 - przełamanie pruskiej obrony, wycofywanie się w kierunku pl. Hallera, a następnie w kierunku fary; godz. 14.50 - kapitulacja przy farze.

W związku z organizacją inscenizacji nastąpią zmiany w ruchu drogowym: wyłączenie z ruchu pojazdów na placu Hallera do godz. 13.45, zamknięcie ul. Wąskiej w godz. 13.30-15.15, wyłączenie z ruchu pojazdów parkingów przy ul. Ogrodowej do godz. 15.15, około 15-minutowe utrudnienia w ruchu pojawią się w godz. 11.15-11.30 w związku z przemarszem trasą: ul. 30 Stycznia z Fabryki Sztuk, plac Piłsudskiego, ul. Jarosława Dąbrowskiego, ul. Kościuszki, ul. Łazienna, ul. Stefana Kard. Wyszyńskiego, ul. Dominikańska, ul. Kościelna, plac Hallera.

Nowością w tym roku będzie wystawa fotograficzna o inscenizacji bitwy, która przyciąga też w końcu nie tylko widzów, ale i fotografów oraz reporterów. Czasem zapraszają oni rekonstruktorów na sesje plenerowe, innym razem z zaskoczenia malują ich światłem. W obu przypadkach chodzi o autentyczność i utrwalenie na kliszy właśnie tej chwili. Na wystawie w Fabryce Sztuk zostały zaprezentowane portrety rekonstruktorów wykonane cztery lata temu przez Kazimierza Krakowiaka oraz zdjęcia autorstwa Krystyny Janusz z inscenizacji w 2016 r.

Organizatorzy chcą przypomnieć również nietuzinkową postać, która zawsze będzie kojarzyła się z tczewską inscenizacją, a mianowicie dr. Andrzeja Nieuważnego (1960-2015), historyka - napoleonistę, popularyzatora idei rekonstrukcji historycznej, który niezwykle ciekawie komentował inscenizację bitwy o Tczew. Napisał również książkę o tej tematyce - jej drugie wydanie ukazało się zaledwie kilka dni temu i jutro będzie można kupić je w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15, a w kolejne dni - w siedzibie głównej.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto