Podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji pod budowę obwodnicy Zatora. Będzie gotowa dopiero za cztery lata

MMG
Znaki drogowe w miejscu, gdzie ma zaczynać się obwodnica stoją tu od lat Arch. GK
Dzisiaj (28 stycznia 2020 r.) podpisana została umowa na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej z zastosowaniem metodyki i narzędzi BIM dla budowy obwodnicy Zatora, w ciągu drogi krajowej nr 28. Zadaniem wykonawcy będzie również uzyskanie decyzji administracyjnych i sprawowanie nadzoru autorskiego nad budową. To pierwsza umowa podpisana przez GDDKiA, w której wykonawca zobowiązany jest do zastosowania metodyki i narzędzi BIM. Nowa droga ma być gotowa dopiero za 49 miesięcy.

Obwodnica Zatora w ciągu drogi krajowej nr 28 będzie realizowana w ramach projektu pilotażowego, związanego z zastosowaniem metodologii i narzędzi BIM.

Co to jest metodyka BIM?

Building Information Modeling (BIM) jest nowoczesną technologią, w której stosuje się trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów, uwzględniające wszystkie niezbędne informacje możliwe do wykorzystania na każdym etapie inwestycji - od projektu przez realizację po odbiór prac, a następnie utrzymanie i zarządzanie.

Etapy realizacja umowy

Realizacja wszystkich aspektów podpisanej umowy została podzielona na IV etapy, przy czym etap II, III i IV, będą realizowane równolegle.

etap I – opracowanie z zastosowaniem metodyki i narzędzi BIM kompleksowej dokumentacji projektowej (projekt budowlany, materiały do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, projekt wykonawczy, dokumentacja projektu BIM) wraz z opracowaniami towarzyszącymi oraz uzyskaniem ostatecznej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – 24 miesiące

etap II – wykonanie czynności i opracowanie dokumentacji związanych z gospodarowaniem nieruchomościami po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – 25 miesięcy

etap III – udzielanie wyjaśnień na zapytania wykonawców na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane – 7 miesięcy

etap IV – sprawowanie nadzoru autorskiego nad realizacją robót budowlanych – 18 miesięcy

Wszystkie etapy łącznie potrwają 49 miesięcy, czyli droga ma być gotowa dopiero za cztery lata.

Przebieg obwodnicy

Obwodnica Zatora klasy GP (główna przyspieszona) będzie nowym odcinkiem drogi krajowej nr 28 i będzie stanowić obejście miasta od strony zachodniej. Początek inwestycji znajdzie się na rondzie w ciągu drogi krajowej nr 44 (koło Energylandii), koniec zostanie dowiązany do istniejącego odcinka drogi krajowej nr 28 (niedaleko Zatorlandu).

Obwodnica będzie miała jedną jezdnię o długości 2,1 km. Powstanie pięć obiektów inżynierskich, w tym dwa wiadukty, most i dwa przepusty, skrzyżowania, drogi dojazdowe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, zieleń ochronna, przejścia dla zwierząt, ogrodzenie naprowadzające). Dla inwestycji wydana jest ostateczna decyzja środowiskowa, przygotowana została także koncepcja programowa.

Koszt prac projektowych i nadzoru nad budową wyniesie 2 214 369 zł brutto.

Rząd obiecuje wspomóc psychiatrię dziecięcą

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krk

Obwodnica będzie ręcznie budowana przy użyciu prostych narzędzi jak łopata i taczki?

G
Gość

Za komuny mimo, że wszyscy kradli materiały budowlane budowało się szybciej.

z
zgri

No to szał macicy na ulicy!

Dodaj ogłoszenie