Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja podsumowała 2022 rok. Pięć ofiar na drogach powiatu oświęcimskiego i prawie 18 tysięcy interwencji

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
2022 rok policyjne statystyki zamknęły się 60 wypadkami drogowymi, w których zginęło pięć osób
2022 rok policyjne statystyki zamknęły się 60 wypadkami drogowymi, w których zginęło pięć osób Pixabay
Policja podsumowała 2022 rok. Na drogach powiatu oświęcimskiego doszło do ponad 60 wypadków, w których zginęło pięć osób. W większości to piesi. Mundurowi z powiatu oświęcimskiego podjęli ponad 18 tys. interwencji.

Statystyki wśród ofiar zmalały. Jeszcze w 2019 roku w wypadkach na drogach powiatu oświęcimskiego zginęło dziewięć osób, a w większości osoby podróżujące samochodami. Czyżbyśmy jeździli bezpieczniej? Nie do końca zgadzają się z tym sami policjanci.

- Drogi są coraz lepsze, samochody mają więcej różnych zabezpieczeń, ale wciąż niepokojące jest to, że – mimo wysokich kar pieniężnych – kierowcy nie mają obaw przed wsiadaniem do samochodu po spożyciu alkoholu – zwraca uwagę Małgorzata Jurecka, rzecznik oświęcimskiej policji. - Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy wsiadać za kierownicę następnego dnia nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, można przyjść na komendę. Obok dyżurki, w całkowitej dyskrecji, bezpłatnie sprawdzić stan swojej trzeźwości.

Policja apeluje do pieszych i kierowców o zdrowy rozsądek

W przypadku pieszych policjanci nie wskazują na szczególnie niebezpieczne miejsca w powiecie oświęcimskim. Apelują o rozsądek do użytkowników dróg. W przypadku pieszych na wagę ocalenia życia są elementy odblaskowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie i szybko zapada zmrok.

Jeśli chodzi o oznakowane przejścia na drogach, to pieszy ma pierwszeństwo, ale, jeśli pojazd jest blisko pasów, wówczas pieszy powinien poczekać, bo gwałtowne wtargnięcie na przejście może doprowadzić do tragedii.

- Najbardziej irytują mnie wjeżdżający na pasy rowerzyści, wprost pod nadjeżdżający samochód, gdzie nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów. Uważają, że oni mają pierwszeństwo – zwraca uwagę 50-letni Mariusz, mieszkaniec Oświęcimia.

- Przy braku wyznaczonej drogi dla pojazdów jednośladowych, rowerzysta powinien pieszo, prowadząc swój pojazd, przejść przez ulicę. Przejeżdżanie przez pasy jest wykroczeniem, a już robienie tego bezpośrednio z chodnika, wprost pod rozpędzony pojazd, którego kierowca ma ograniczone pole manewru, jest wykroczeniem, którego dopuszcza się rowerzysta – tłumaczy Małgorzata Jurecka, oficer prasowy oświęcimskiej policji.

Jeśli jednak rowerzysta, mimo braku drogi wyznaczonej dla jednośladów, jest już na pasach, to kierowca samochodu powinien zwolnić. Droga to nie dżungla, w której decyduje prawo silniejszego.

Ponad 18 tys. interwencji prewencji

2022 rok oświęcimscy policjanci zamknęli ponad 18 tysiącami interwencji. Połowę z tego stanowiły interwencje domowe, w których mundurowi często stykali się z przemocą.

Policja nieustannie apeluje, nie tylko do domowników nękanych przez agresorów, żeby takie sytuacje natychmiast zgłaszać. Niejednokrotnie domowa przemoc ciągnie się latami. Apel także do sąsiadów, aby reagowali na nieszczęście innych, skoro dręczonym domownikom czasem brakuje odwagi w podjęciu ważnej decyzji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto