Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat oświęcimski. Coroczna akcja „Zima” rozpoczęta. Reaguj, gdy ludzkie życie jest zagrożone. Wystarczy tylko jeden telefon na numer 112

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Okres zimowy stanowi poważne zagrożenie dla życia oraz zdrowia osób bezdomnych, ale też będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni.
Okres zimowy stanowi poważne zagrożenie dla życia oraz zdrowia osób bezdomnych, ale też będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni. Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Okres zimowy stanowi poważne zagrożenie dla życia oraz zdrowia osób bezdomnych, ale też będących pod wpływem alkoholu. Każdego roku na terenie kraju, odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zgonów, w wyniku wychłodzenia organizmu. Aby temu zapobiec, widząc człowieka w sytuacji zagrażającej życiu, należy natychmiast reagować dzwoniąc na numer alarmowy 112. W ostatnich dniach na terenie powiatu oświęcimskiego osoby wrażliwe na los drugiego człowieka, interweniowały już kilkadziesiąt razy. Nie bądźmy obojętni.

Wystarczy jeden telefon, by zapobiec tragedii

Policjanci powiatu oświęcimskiego codziennie kilkukrotnie interweniują wobec nietrzeźwych, stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym, bądź nietrzeźwych śpiących pod gołym niebem.

- W okresie zimowym, dodatkowym zadaniem mundurowych jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne

- mówi Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - Są to między innymi opuszczone budynki czy rejony ogródków działkowych. Odnalezionym tam osobom proponują schronienie w noclegowni, a osobom będącym pod wpływem alkoholu schronienie w ogrzewalni - dodaje.

Wielu zgłoszeń na numer alarmowy 112 dokonują również mieszkańcy powiatu oświęcimskiego. Najczęściej są to przypadki, gdy nietrzeźwy śpi na klatce schodowej, strychu czy w piwnicy, na ławeczce wiaty przystankowej czy też na ławce w parku. W ciągu ostatnich kilku dni, osoby wrażliwe na los innego człowieka, poinformowały służby o potrzebnej pomocy.

W nocy z piątku na sobotę (3 na 4 grudnia 2021) tuż po północy, pan Marcin jadąc ulicą Nadwiślańską w Bobrku zauważył leżącego na ulicy nietrzeźwego mężczyznę. W związku z tym zatrzymał swój samochód i powiadomił operatora numeru alarmowego 112. We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku, którzy ustalili, że nietrzeźwym jest 24-letni mieszkaniec Gromca (pow. chrzanowski). Mężczyzna został przewieziony do domu i przekazany pod opiekę rodziny.

Kolejnej nocy o godz. 23 pan Robert zauważył nietrzeźwą kobietę leżącą w rejonie jednego ze sklepów przy ul. Piastowskiej w Chełmku. Zadzwonił na 112. We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy ustalili, że jest to 41-letnia mieszkanka Oświęcimia. Kobieta została przewieziona do miejsca zamieszkania i oddana pod opiekę rodziny.

Kolejna noc i kolejny alarm. O godz. 23.20 pan Grzegorz z Dworów przed swoim domem zauważył błąkającą się kobietę.

- Mężczyzna wyszedł zapytać czy potrzebuje ona pomocy. Zziębnięta kobieta oświadczyła, że się zgubiła i nie potrafi odnaleźć swojego bloku

- informuje Małgorzata Jurecka. - Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Okazało się, że 55-latka jest mieszkanką os. Chemików w Oświęcimiu. Została ona odwieziona do miejsca zamieszkania - dodaje.

Z kolei wczoraj (6 grudnia 2021 r.) o godz. 15.40 ekspedientka jednego ze sklepów spożywczych w Osieku, zauważyła mężczyznę śpiącego w wiacie na wózki sklepowe. Kobieta natychmiast powiadomiła operatora numeru alarmowego 112. Policjanci ustalili, że nietrzeźwym mężczyzną, jest 24-letni mieszkaniec Osieka. Mężczyzna został przewieziony do miejsca zamieszkania i oddany pod opiekę rodziny.

Ostatniej nocy tuż po godz. 21 pan Sebastian zauważył nietrzeźwego mężczyznę leżącego na chodniku przy ul. Sobieskiego w Kętach. I on natychmiast powiadomił operatora numeru alarmowego 112. Kęccy policjanci ustalili, że jest to 50-latek bez stałego miejsca zamieszkania i przewieźli go do Izby Wytrzeźwień.

- Za wszystkie zgłoszenia bardzo dziękujemy i w dalszym ciągu apelujemy o niezwłoczną reakcję na sytuacje, w których widzimy, że życie bądź zdrowie ludzkie może być zagrożone. Wystarczy jeden telefon na numer alarmowy 112

- apeluje Małgorzata Jurecka. - Apelujemy również do mieszkańców, aby zwrócili uwagę na mieszkających w sąsiedztwie samotnych seniorów oraz osoby niepełnosprawne. Być może potrzebują oni wsparcia i pomocy. W takich przypadkach wystarczy powiadomić najbliższy ośrodek pomocy społecznej lub dzielnicowego - dodaje.

Osoby bezdomne tu znajdą pomoc

Na terenie powiatu oświęcimskiego są cztery miejsca, gdzie osoby bezdomne znajdą pomoc i schronienie. Są to:

  • Oświęcim, Schronisko Miejskie dla osób bezdomnych ul. Dąbrowskiego 139, tel. 33 842 03 65,
  • Oświęcim, Ogrzewalnia Miejska ul. Dąbrowskiego 139, tel. 33 842 03 65,
  • Brzeszcze, Schronisko Miejskie dla osób bezdomnych ul. Mickiewicza 6, tel. 32 211 12 51,
  • Kęty, Ogrzewalnia Miejska ul. Spacerowa 2 , tel. 33 845 28 70.

FLESZ - Nowe przepisy działają! Zmalała liczba wypadków

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto