Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat oświęcimski z górnikami z Brzeszcze. Rezolucja rady powiatu przeciw likwidacji kopalni

bok
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Rezolucja rady powiatu podczas nadzwyczajnej sesji przeciw likwidacji kopalni. Powiat oświęcimski solidaryzuje się z górnikami z Brzeszcz.

Rada Powiatu Oświęcimskiego podczas nadzwyczajnej sesji jednogłośnie przyjęła rezolucję w sprawie sprzeciwu wobec planów rządu dotyczących programu naprawczego dla Kompanii Węglowej, która zakłada likwidację czterech kopalń, w tym KWK "Brzeszcze".
- Według różnych danych górnictwo odprowadziło do Skarbu Państwa w ciągu ostatnich 10 lat 100 miliardów złotych. Uzyskało 20 miliardów zł pomocy publicznej. - wyliczał podczas nadzwyczajnej sesji rady powiatu Zdzisław Filip, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz długoletni pracownik KWK „Brzeszcze”.
W sesji wzięli także udział wójtowie, burmistrzowie oraz przedstawiciele związków zawodowych.Jak zaznaczono podczas sesji, sytuacja kopalni w Brzeszczach jest trudna, ale od dłuższego czasu jej kierownictwo podejmuje ogromne starania i skutecznie działa, by sytuację tę w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy naprawić. – W ciągu ostatniego półtora roku w kopalni doszło do wielu zmian. Zmieniła się struktura zatrudnienia, z ponad 3 tysięcy pracowników, obecnie zatrudnionych jest 2 130 osób – zaznaczał Zdzisław Filip i dodał. – Kierownictwo kopalni przygotowało plan naprawczy, który zakłada że w grudniu tego roku koszty wydobycia jednej tony będą się równały cenie jej sprzedaży. Z kolei w roku 2016 kopalnia będzie przynosiła zysk.
Nie od dziś wiadomo, że kryzys w branży górniczej nie dotyczy jedynie Polski. Cena węgla spada, a koszty wydobycia rosną. – Tak nieszczęśliwe się złożyło, że problemy kopalni w Brzeszczach przypadły na najgorszy okres tego kryzysu – podkreśla Zdzisław Filip. – Jednak podobne problemy miały prawie wszystkie kopalnie w Polsce. Jeszcze kilka lat temu pobliska kopalnia Janina w Libiążu miała większe problemy. Ostatecznie okazało się, że można było znaleźć sposób na ekonomiczne, uzasadnione utrzymywanie zakładu. W tej chwili jest on rozwojowy i myślę, że taki pomysł można znaleźć również na kopalnie „Brzeszcze” – tłumaczył dalej Zdzisław Filip.
 – Solidaryzujemy się z górnikami w kopalni w Brzeszczach. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by ją uratować – podkreśla z kolei starosta Zbigniew Starzec. – Nie wyobrażam sobie żeby zlikwidować zakład pracy, w który zainwestowano w ciągu ostatnich lat miliony złotych. Według dyrekcji kopalni, wydobycie w tym zakładzie może być prowadzone jeszcze przez 40 lat, a restrukturyzacja zakłada, że już w 2016 roku kopalnia może przynieść nawet 40 mln złotych zysku. Dlatego jej zamknięcie jest ekonomicznie kompletnie nieuzasadnione – dodaje starosta oświęcimski.
 Zamknięcie kopalni w Brzeszczach miałoby katastrofalne skutki dla całego powiatu oświęcimskiego. Jak zaznacza Wiesława Drabek-Polek, dyrektor PUP od początku stycznia w Powiatowym Urzędzie Pracy rejestruje się około 50 osób dziennie. – Na dzień 8 stycznia mieliśmy do dyspozycji 46 ofert na 72 stanowiska, więc jeżeli mówimy o liczbach pracowników do ewentualnego zwolnienia, to nasz rynek pracy nie jest w stanie wchłonąć tak dużej liczby nowych osób bezrobotnych. Na dzień dzisiejszy w naszych rejestrach pozostaje 140 osób, które kiedykolwiek wykonywały zawód górnika i są to osoby bezrobotne – podkreśla dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
 – Szanowni Państwo. Bądźmy solidarni. Ta kopalnia znajduje się w Powiecie Oświęcimskim, wszyscy jesteśmy mieszkańcami tego Powiatu. Będzie ona służyła mieszkańcom tego Powiatu, i nie tylko. Nasza kopalnia ma znaczenie dla gminy Brzeszcze, Powiatu i Małopolski Zachodniej – zwrócił się do radnych i osób zgromadzonych na sali Zdzisław Filip.
Podczas sesji odczytano także list poseł PiS Beaty Szydło. – Skutki odgórnych decyzji o likwidacji miejsc pracy poniosą samorządy. Rząd godząc się na likwidację KWK Brzeszcze nie proponuje w zamian żadnych trwałych rozwiązań wspierających lokalny rynek pracy (…) Dlatego tak ważny jest Państwa sprzeciw – zaznaczyła w swoim liście wiceprezes PiS.
 – Bardzo dziękuje za podjęcie tej rezolucji, bowiem jest to wsparcie dla mnie, dla samorządu gminnego oraz pracowników, którzy aktualnie protestują i są na dole tej kopalni - zaznaczyła z kolei Cecylia Ślusarczyk, burmistrz Brzeszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto