Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnalna wizyta w sądeckiej synagodze

Ewelina Skowron
Młodzi Ambasadorzy Tolerancji po raz ostatni w synagodze
Młodzi Ambasadorzy Tolerancji po raz ostatni w synagodze Ewelina Skowron
Ostatni goście zwiedzili mury sądeckiej synagogi. Klucze do budynku przejmuje gmina żydowska w Krakowie. Będzie tu świątynia. Jak przed wojną.

- Jestem tutaj pierwszy i ostatni raz - mówiła siedemnastoletnia Anna Główczyk. - Cieszę się, że zdążyłam obejrzeć to miejsce.

W piątek Młodzi Ambasadorzy Tolerancji w ramach projektem Fundacji Nomina Rosae, poświęconego historii sądeckich Żydów, mieli okazję po raz ostatni zwiedzić sądecką synagogę. Od dzisiaj jest zamknięta dla gości.

Dział Sztuki Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, mieszczący się dotąd przy ul. Berka Joselewicza, musi opuścić do końca sierpnia zajmowany od ponad 40 lat zabytek. Upomniała się o niego gmina żydowska w Krakowie, która jest prawowitym właścicielem. Chce przywrócić synagodze jej dawną sakralną funkcję. Trwają przygotowania do wielkiej przeprowadzki. Muzeum musi znaleźć miejsce na kilkanaście tysięcy eksponatów. Są wśród nich obrazy, grafiki, rysunki, pamiątki historyczne, rzemiosło artystyczne i wiele innych przedmiotów, które wymagają starannego przechowywania.

Część zostanie przeniesiona do Domu Gotyckiego, inne do Galerii Marii Ritter w kamienicy przy Rynku, kilka skrzyń pojedzie do Miasteczka Galicyjskiego.

- Przykro bardzo, że musimy opuścić to miejsce - przyznaje Irena Piwowar, która w recepcji synagogi przepracowała 23 lata. - Nigdy nie zapomnę chwili, gdy dowiedzieliśmy się, że trzeba będzie opuścić to miejsce. Łza się w oku kręci.

Od września prowadzeniem synagogi zajmie się żydowska Fundacja Bonei Sanz, kultywująca pamięć o pochodzącej z Nowego Sącza chasydzkiej dynastii założonej przez cadyka Chaima Halberstama.

Synagoga straciła dach podczas II wojny światowej. Po 1945 r. w XVIII-wiecznym zabytku był magazyn nawozów sztucznych i starych opakowań. Budynek został odrestaurowany i w 1974 r. przekazany sądeckiemu muzeum. Ostatnią wycieczkę po Galerii Dawna Synagoga oprowadził historyk Łukasz Połomski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto