Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 150 lat temu w Oświęcimiu powstała straż pożarna. Dawni oświęcimscy strażacy na archiwalnych fotografiach i obecnie [ZDJĘCIA]

Oprac. Bogusław Kwiecień
Dzieje oświęcimskich strażaków to już blisko 150 lat
Dzieje oświęcimskich strażaków to już blisko 150 lat Ze zbiorów OSP w Oświęcimiu
Pierwsza wzmianka o straży ogniowej w Oświęcimiu pojawiła się pod koniec XVIII wieku. Oficjalne struktury pod nazwą „Stowarzyszenia Straży Ochotniczej Ogniowej w Oświęcimiu powstały w 1874 roku. Nie bez wpływu na decyzję o jej powołaniu miał ogromny pożar, który nawiedził miasto jedenaście lat wcześniej. Z opisu tego wydarzenia przedstawionego przez Muzeum Zamek wynika, że w jego wyniku spłonęła jedna trzecia ówczesnej zabudowy miasta.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Stowarzyszenie Straży Ochotniczej Ogniowej w Oświęcimiu

Pierwsza wzmianka o straży pożarnej w Oświęcimiu znajduje się w statucie cechu rzemiosł z 1779 roku. Z kolei 18 sierpnia 1874 roku powołane zostało do życia Stowarzyszenie Straży Ochotniczej Ogniowej. Na decyzję o jej utworzeniu wpływ miał ogromny pożar, który nawiedził miasto w sierpniu 1863 roku.

- Z 340 domów pozostała zaledwie jedna trzecia. Pastwą płomieni padł kościół parafialny, dwie synagogi, ratusz miejski, przytułek dla ubogich

- wyliczają w Muzeum Zamek.

Pierwszym komendantem oświęcimskiej straży został Ferdynand Biały, a prezesem dr Gustaw Nowak. Siedzibę miała w pomieszczeniach przy magistracie. W 1886 r. jednostka otrzymała sztandar, który do dzisiaj przechowywany jest w izbie tradycji.

Sprzęt oświęcimskich strażaków

Jeśli chodzi o sprzęt to w 1892 r. oświęcimscy druhowie mieli do dyspozycji trzy sikawy ręczne o nazwach: Skawa, Wisła i Soła. Jak zapisał strażacki kronikarz w 1889 r. OSP Oświęcim miała 59 członków. W 1909 r. oświęcimska jednostka miała 52 druhów i 27 członków wspierających.

W jej historii zawsze było wielu dzielnych ludzi. I do dzisiaj oświęcimscy strażacy z poświęceniem służą mieszkańcom podczas pożarów, powodzi i innych klęsk żywiołowych.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto